Doktorantūra – trečiosios pakopos studijos, kurių pagrindinė paskirtis rengti mokslininkus, gebančius savarankiškai atlikti mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros darbus, spręsti mokslo problemas. Doktorantūrą baigęs ir mokslo daktaro laipsnį įgijęs asmuo turi būti įgijęs pažangiausių mokslinio tiriamojo darbo ir profesinių žinių bei pasirengęs jas panaudoti naujų idėjų ar procesų kūrimui akademinėje ir neakademinėje aplinkoje.
VU GMC siekia, kad doktorantūros studijos atitiktų tarptautinį lygį.
Studijų proceso organizavimas
Studijų ir darbo planas
- Per 2 mėnesius nuo doktorantūros studijų pradžios doktorantas kartu su savo doktorantūros vadovu parengia studijų ir mokslinių tyrimų planą. Plane numatomi doktorantūros studijų dalykai ir jų egzaminų laikymo terminai (rekomenduotinai kalendorinių metų ketvirčiais), planuojamų mokslinių tyrimų programa ir jos vykdymo etapai, rezultatų publikavimas, stažuotės. Doktoranto darbo planai tvirtinami ir keičiami Komiteto posėdyje.
- Doktorantūros studijų apimtis – ne mažiau 30 kreditų. Doktorantas studijuoja ne mažiau kaip 3 pasirinktos mokslinės srities dalykus ir bent 3 kreditai turi būti surinkti už bendrųjų gebėjimų ugdymą.
- Studijų dalykus galima rinktis iš visų mokslo krypčių doktorantūros studijų programų.
- Rekomenduojama, kad doktoranto darbo planas būtų sudarytas taip, kad 5 kreditai būtų skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui (t. y. projektų paraiškų rengimui, moksliniam rašymui, ugdymui akademinės etikos, intelektinės nuosavybės, verslumo, komunikaciniams ir kitiems gebėjimams).
- Kadangi kreditai skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui „įskaičiuojami“ į bendrą kreditų kiekį, jie turi būti nurodyti studijų plano lentelėje. Mokymų ir veiklų konkrečiai įvardinti nereikia (pakanka įrašyti „Bendrųjų gebėjimų ugdymas“, nurodyti visą planuojamų surinkti kreditų kiekį). Dėstytojo tiksliai įvardinti nereikia (galima įrašyti „paaiškės vėliau“, „derinama“ ar pan.).
- Doktorantai, studijuojantys biochemijos mokslo krypties doktorantūroje ir anksčiau nestudijavę biochemijos (bakalauro ar magistro studijų metu) studijų programoje, privalo pasirinkti „Struktūrinės biochemijos“ arba „Funkcinės biochemijos“ studijų dalykus.
- Visi plane numatyti darbai turi būti atliekami ne vėliau kaip iki studijų laikotarpio pabaigos.
- Sudarant planą, reiktų atsižvelgti į disertacijos gynimui privalomą tyrimų rezultatų sklaidą.
- Parengti ir doktoranto bei vadovo pasirašyti planai turi būti pristatyti į doktorantūros mokyklą likus bent trims darbo dienoms iki komiteto posėdžio, skirto planų pristatymui ir tvirtinimui. Kartu su darbo planu (visi išskyrus Biologijos mokslo krypties doktorantus) turi pateikti vadovo ir konsultanto sutikimus bei publikacijų sąrašus.
- Posėdyje, skirtame planų tvirtinimui, doktorantai pristato trumpą pranešimą apie įgytą išsilavinimą ir parengtą studijų planą (planuojamus laikyti egzaminus bei vykdyti mokslinius tyrimus, sprendžiamą problemą, keliamus tikslus, uždavinius) bei atsako į pateiktus klausimus. Labai pageidautina, kad šiame posėdyje dalyvautų doktoranto vadovas.
- Patvirtinti planai vizuojami komiteto pirmininko ir pristatomi į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių.
Keitimai
- Nelaikius egzamino numatytais studijų metais, kartu su ataskaita reikia pateikti komitetui prašymą atidėti egzamino laikymą, kuriame turi būti nurodyta egzamino laikymo atidėjimo priežastis.
- Tyrimų tema gali būti keičiama komiteto sprendimu, gavus doktoranto prašymą pakeisti temą. Tyrimų tema turi būti keičiama tuo atveju, kai numatomi esminiai temos pokyčiai. Temos tikslinimą rekomenduojama atlikti studijų pabaigoje, kai žinomi rezultatai ir tema gali būti tiksliai apibrėžiama.
- Norint pakeisti darbo plane numatytus studijuojamus dalykus, doktorantas turi komitetui pateikti prašymą pakeisti studijų dalykus, kuriame reikia nurodyti, kuris studijų dalykas į kurį kitą dalyką yra keičiamas, keitimo priežastis ir pridėti pakeistą studijų planą. Po keitimo turi išlikti ne mažesnis negu privalomas kreditų skaičius.
- Doktorantui bet kuriame studijų etape gali būti skiriamas konsultantas. Tam reikia pateikti prašymą doktorantūros komitetui kartu su norimo konsultanto sutikimu bei publikacijų sąrašu. Konsultantu gali būti skiriamas aktyvus mokslininkas.
- Esant poreikiui, doktorantas gali pateikti doktorantūros komitetui prašymą pakeisti vadovą. Pagal reglamentą doktoranto vadovas negali būti keičiamas paskutiniais doktorantūros studijų metais.
- Rašyti disertaciją straipsnių pagrindu galima tik studijuojant pagal 2017 m. spalio 24 d. nutarimu patvirtintą VU mokslo doktorantūros reglamentą reglamentą ir gavus komiteto pritarimą. Tam reikia pateikti komitetui prašymą rengti disertaciją straipsnių pagrindu su publikacijų (išleistų arba priimtų spaudai), kurių pagrindu bus rengiama disertacija, sąrašu.
- Pakeitus pavardę, turi būti pateiktas užpildytas prašymas pavardės keitimui su pridėtu santuokos liudijimo išrašu arba kopija.
Ataskaitos komitetui
- Pabaigus studijų metus, doktorantas komitetui parengia ataskaitą pagal nustatytą formą, kurią su savo ir vadovo parašais pristato į doktorantūros mokyklą iki rugsėjo 15d.
- Atsiskaitantys už paskutinius studijų metus, doktorantai turi atsiminti, kad doktorantūros studijų laikotarpiu būtina išlaikyti visus plane numatytus egzaminus, nes kitu atveju studijų planas laikomas neįvykdytu. Paskutinius studijų metus baigę doktorantai su ataskaita komitetui turi pateikti disertacijos rankraštį, jeigu nori ginti disertaciją įprasta tvarka ateinančiais metais.
- Atliktus darbus ir studijų plano vykdymą per ataskaitinius metus doktorantas pristato išplėstiniame komiteto posėdyje. Ataskaitos pristatyme privalo dalyvauti doktorantas ir jo vadovas. Jeigu vadovas dalyvauti negali, jis turi raštu pateikti komitetui atsiliepimą apie doktoranto darbą ataskaitiniu laikotarpiu.
- Paskutinius studijų metus baigę doktorantai turėtų aptarti savo parengtumą gintis disertaciją: kiek yra atspausdintų publikacijų, dalyvavimų konferencijose ir stažuotėse, kada planuojama ginti disertaciją.
- Ataskaitų svarstymui skirtuose posėdžiuose svarstomi komitetui pateikti doktorantų prašymai (darbo planų keitimui, egzaminų atidėjimui, kreditų užskaitymui ir kt.).
Egzaminų laikymas
- Prieš egzamino laikymą reikia susisiekti su atitinkamą studijų dalyką kuruojančiu dėstytoju (jie nurodomi studijų dalyko aprašyme). Pastarasis parenka egzamino komisijos sudėtį ir suderina egzamino laiką, datą ir formą.
- Prieš egzamino laikymą būtinai turi būti parengtas ir išleistas padalinio vadovo įsakymas.
- Įsakymas rengiamas tame padalinyje, kuriame laikomas egzaminas. GMC laikomų egzaminų įsakymus rengia doktorantūros mokyklos administratorė.
- Informacija, reikalinga egzamino organizavimui GMC turi būti pateikta Doktorantūros mokyklos administratorei likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki egzamino laikymo (t.y. nurodomas studijų dalykas, egzamino komisijos sudėtis ir pirmininkas, laikymo vieta, data, laikas bei forma). Jeigu egzaminas laikomas seminaro forma, reikia atsiųsti pranešimo pavadinimą.
- Visi vieno doktoranto laikyti egzaminai surašomi tame pačiame egzaminų laikymo protokole, kuriame nurodomas gautas įvertinimas ir pasirašo komisijos nariai. Po kiekvieno išlaikyto egzamino, pasirašyto protokolo kopiją reikia atsiųsti doktorantūros studijų administratorei. Doktorantams įstojusiems nuo 2022 metų, egzaminų laikymo protokolo pildyti nereikia. Egzaminų įvertinimai suvedami tieisiai į DVS AVILYS.
- Išlaikius visus egzaminus, pilnai užpildytas protokolas su įsakymų kopijomis turi būti pristatytas į Doktorantūros mokyklą arba tiesiogiai į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių (CR 108 kab.).
Bendrųjų gebėjimų ugdymas
- VU organizuojami mokymai, skirti bendrųjų gebėjimų ugdymui, pateikiami VU tinklalapyje.
- Už bendruosius gebėjimus stiprinančias veiklas surinkti kreditai turi būti užskaitomi doktorantūros komiteto. Norint, kad komitetas užskaitytų kreditus, skirtus bendrųjų gebėjimų ugdymui, reikia doktorantūros komitetui pateikti prašymą užskaityti kreditus už bendruosius gebėjimus su išvardintomis visomis veiklomis, už kurias gali būti skiriami kreditai. Prie prašymo reikia pridėti ugdytų bendrųjų gebėjimų veiklas apibūdinančią lentelę bei dalyvavimą išvardintose veiklose patvirtinančių dokumentų kopijas.
- Bendrųjų gebėjimų kreditai apskaičiuojami, vadovaujantis bendrųjų gebėjimų kreditų skaičiavimo lentele.
- Prašymą komitetui įvertinti kreditų skaičių ir/ar užskaityti kreditus už bendrųjų gebėjimų ugdymą rekomenduojama teikti kartu su ataskaitomis.
Išvykos
- Doktorantas gali išvykti tik esant rektoriaus pasirašytam įsakymui, leidžiančiam vykti. Tam reikia pateikti prašymą išvykai, kuriame nurodomos ne renginio, o kelionės datos. Kompensuojamos išlaidos turi būti patiriamos įsakyme (ir prašyme) nurodytu metu. Atvykti galima ne anksčiau kaip dieną prieš numatytą renginį, o išvykti ne vėliau kaip dieną po.
- Rektoriaus įsakymo parengimui, kartu su prašymu išvykai turi būti pateiktas išvyką pagrindžiantis dokumentas (su informacija, patvirtinančia, kad prašyme nurodytu metu tikrai vyksta renginys, į kurį ketinama vykti: pavyzdžiui, renginio programa, anonsas, organizatorių kvietimas, registracijos dokumentai ir pan.).
- Užpildytas ir doktoranto (-ės) bei doktoranto (-ės) vadovo (-ės) pasirašytas prašymas kartu su išvyką pagrindžiančiais dokumentais el. paštu atsiunčiami doktorantūros studijų administratorei.
- Jeigu konferencijos mokestį sumokate patys, mokėjimas (kaip ir kiti su išvyka susiję mokėjimai) turi būti vykdomi tik po įsakymo išleidimo, iš savo banko sąskaitos. Vėliau reikia pateikti šiuos mokėjimus patvirtinantį banko sąskaitos išrašą. ! SVARBU: saugokite visus mokėjimus patvirtinančius ir kelionės išlaidas pagrindžiančius dokumentus (sąskaitas-faktūras, čekius, autobusų ar traukinių bilietus, lėktuvų įlaipinimo bilietus ir pan.).
- Doktorantai, turintys darbo sutartį su Vilniaus universitetu, be išvykos prašymo, taip pat privalo Avilyje užpildyti prašymą dėl komandiruotės, pažymint, kad komandiruotės vietos valstybėje būsite aprūpinamas maitinimu arba iš kitų šaltinių gausite dienpinigius ar kitas pinigines išmokas komandiruotės išlaidoms toje valstybėje padengti ir nenurodote jokių prašomų apmokėti išlaidų). Šį prašymą būtina susieti Avilyje su įsakymu dėl išvykos.
- Grįžus iš išvykos, per 5 darbo dienas užpildytą kelionės išlaidų ataskaitą ir originalius finansinius dokumentus apie išvykos metu patirtas faktines išlaidas reikia pateikti VU finansų departamentu (GMC doktorantų išvykų dokumentus tvarko administratorė Ilma Jonaitytė, 244 kab., tel. 8 5 2687008, ).
- Doktorantams gali būti kompensuojamos kuro išlaidos Lietuvoje ekspedicijoms, skirtoms doktorantūros studijoms. Tam turi būti parengtas įsakymas išvykai, kuriame būtų nurodyta tai, kad vykstama automobiliu, automobilio registracijos numeris ir kelionės maršrutas. Nėra kompensuojamos pakartotino grįžimo į Vilnių ir atgal į tą patį regioną išlaidos, bet gali būti kompensuojamos nakvynės išlaidos.
- Jeigu suplanuota kelionė, kuriai jau yra parengtas įsakymas atšaukiama arba keičiasi išvykos datos, reikia rašyti prašymą įsakymo keitimui arba atšaukimui.
Doktorantūros lėšų naudojimas
- Biudžeto lėšomis studijuojantys doktorantai gauna tyrimų vykdymui paskirtą lėšų dalį, kuri paskirstoma per doktorantūros mokyklą pagal Doktorantūros mokyklos taryboje patvirtintą tvarkos aprašą.
- Pirkti iš šių lėšų gali tik biudžetinėmis lėšomis studijuojantiems 1-3 studijų metų doktorantai. Pinigai neskiriami įstojimo kalendoriniais metais naujai įstojusiems (jiems skirtos lėšos bus pervesto tik kitais metais), ES finansuojamiems (jie studijuoja ne iš biudžeto lėšų) ir paskutinius metus studijuojantiems doktorantams (pastarųjų lėšos rezervuojamos disertacijos gynimui).
- Visi pirkimai turi būti atliekami, remiantis viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimais. Viešųjų pirkimų klausimais konsultuoja specialistė viešiesiems pirkimams Laimutė Čekutienė (; C513 kab., tel. 223 4425).
- Ilgalaikio turto pirkimas, naudojant doktorantūros lėšas turi būti planuojamas iš anksto pagal lėšų panaudojimo tvarkos aprašą.
- Atlikus pirkimą, pagal šiuo metu VU galiojančią viešųjų pirkimų tvarką ir gavus sąskaitą, ant jos turi pasirašyti doktorantas bei jo vadovas. Taip pat ant sąskaitos uždedamas buhalterinis spaudas (gali būti uždėtas C504 kab. arba kitur), ant kurio pasirašo materialiai atsakingas asmuo. Kai visi parašai surinkti, sąskaita (jeigu reikia - kartu su užsakymo sutartimi ir kitais pirkimo dokumentais) pristatoma Laimutei Čekutienei (C513 kab.). Sąskaitos apmokėjimui priimamos iki gruodžio 1 d.
- Doktorantų, kurių studijos finansuojamos ES, lėšos ateina į padalinį ir dėl jų panaudojimo reikia kreiktis į padalinio administratorių.
Akademinės atostogos
- Akademinės atostogos suteikiamos vaiko priežiūrai arba dėl ligos, pateikus gydytojo pažymą ir prašymą akademinių atostogų suteikimui, vizuotą vadovo ir komiteto pirmininko arba Doktorantūros mokyklos vadovės. Vienus metus per visą studijų laikotarpį doktorantas gali išeiti akademinių atostogų dėl asmeninių priežasčių. Tuomet pakanka pateikti tik prašymą. Prašymas turi būti pateiktas bent 5 d. prieš numatytą atostogų laiką ir tą mėnesį, už kurį yra gavęs stipendiją, doktorantas atostogų išeiti nebegali.
- Akademinių atostogų metu doktorantas negali vykti į išvykas (tokiu atveju reikia sugrįžti iš atostogų). Išėjus akademinių atostogų, studijų laikas atitinkamai pratęsiamas.
- Grįžus iš akademinių atostogų turi būti pateiktas prašymas grįžti studijuoti po akademinių atostogų. Asmuo be pateisinamos priežasties 15 dienų negrįžęs iš atostogų šalinamas iš doktorantūros.
- Asmuo išleistas akademinių atostogų dėl ligos, gydytojui ar gydytojų konsultacinei komisijai rekomendavus, nėštumo bei gimdymo arba vaiko priežiūros atostogų ir, nepasibaigus akademinių atostogų terminui, raštu pranešęs mokslo ir studijų institucijai apie studijų nutraukimą atleidžiami nuo lėšų už studijas grąžinimo į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą.
Disertacijos rengimas ir gynimas
- Disertacijos svarstymo organizavimui ir posėdžio protokolo parengimui, kreipkitės į doktorantūros mokyklos administratorę.
- Disertacija rengiama, vadovaujantis disertacijos rengimo gairėmis ir disertacijos šablonu.
- Disertacija, dalyvaujant doktoranto vadovui ir konsultantui, turi būti apsvarstyta padalinyje ir surašytas svarstymo protokolas. Svarstymo metu nutariama, ar disertacija gali būti teikiama tolimesnėms gynimo procedūroms.
- Komiteto pirmininkas, gavęs disertanto prašymą ginti disertaciją ir jos rankraštį, ne vėliau kaip per dvi savaites (išskyrus liepos ir rugpjūčio mėnesius) surengia Komiteto posėdį, kuriame paskiriami recenzentai. Vadovas gali rekomenduoti galimus recenzentus.
- Recenzentai savo išvadas pateikia per mėnesį. Disertantas turi raštu atsakyti recenzentams į jų pateiktus klausimus.
- Disertantas pristato disertaciją komiteto posėdyje, kuriame, jeigu disertacija atitinka jai keliamus reikalavimus, Komitetas numato disertacijos gynimo tarybą, datą, vietą, kokia kalba bus ginama disertacija ir teikia tvirtinti Universiteto rektoriui. Doktoranto vadovas gali rekomenduoti komitetui gynimo tarybos narius. Gynimo tarybos nariai privalo neturėti interesų konflikto su doktorantu ar jo vadovu ir pageidautina, kad bent vienas narys būtų iš užsienio mokslo ir studijų institucijos.
- Gavus įsakymą, doktorantas parengia visus gynimui riekiamus dokumentus (kurie išvardinti ir jų formos pateiktos VU tinklalapyje) ir likus ne mažiau kaip 1,5 mėnesio iki numatyto gynimo nuveža į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių. Disertacija parengiama ir atiduodama spausdinimui.
- Atspausdinta disertacija turi būtų pateikta Gynimo tarybos nariams ir Universiteto bibliotekai (išskyrus disertacijas, kurios bus ginamos uždarame posėdyje).
- Disertacijos gynimą organizuoja ir garsą įrašo Doktorantūros mokyklos darbuotojos.
- Disertacijos gynimo dokumentai ir posėdžio garso įrašas ne vėliau kaip per savaitę po disertacijos gynimo grąžinami VU doktorantūros ir podoktorantūros skyriui.
- Per dvi savaites po disertacijos gynimo (išskyrus disertacijas, kurios apgintos uždarame posėdyje) apgintą disertaciją reikia nuvežti į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką ir patalpinti Lietuvos akademinėje elektroninėje bibliotekoje (eLAB).
Disertacijos gynimo eksternu organizavimas
- Jeigu doktorantas nespėja apginti disertacijos per studijų laikotarpį ir metus po studijų pabaigos, disertacija ginama eksternu.
- Gynimas eksternu vykdomas pagal gynimo metu galiojantį reglamentą.
- Užpildžius prašymą leisti ginti disertaciją eksternu, reikia parengti visus reikiamus dokumentus (sąrašas ir formos VU tinklalapyje). Parengti dokumentai turi būti nuvežti VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyriui. VU už doktorantūrą atsakingas asmuo užregistruoja prašymą su su prorektorės viza nukreipia atitinkamos mokslo krypties doktorantūros komitetui.
- Potencialus konsultantas gali rekomenduoti recenzentus. Komiteto posėdyje paskiriami 2 recenzentai. Gautos recenzijos pateikiamos komitetui. Jeigu recenzentai konstatuoja, kad disertacija gali būti ginama, disertantas turi pristatyti disertaciją komiteto posėdyje.
- Komitetas posėdyje sprendžia, ar disertacija atitinka disertacijoms keliamus reikalavimus. Jeigu disertacija gali būti ginama, komitetas patvirtina konsultantą, parenka studijų dalykus arba užskaito anksčiau išlaikytus egzaminus, patvirtina gynimo tarybos sudėtį ir disertacijos gynimo kalbą, datą bei laiką.
- Po to doktorantas parengia visus gynimui riekiamus dokumentus (išvardinti ir formos pateiktos VU tinklalapyje) ir likus ne mažiau kaip 1,5 mėnesio iki numatyto gynimo nuveža į VU Doktorantūros ir podoktorantūros skyrių bei vykdo tolimesnes gynimo procedūras taip, kaip disertaciją ginantis įprasta tvarka.
Dokumentų pavyzdžai
Dokumentai:
Studijų ir mokslinių tyrimų planas
Gynimo tarybos nario (užsieniečio) kelionės išlaidų apskaita
Prašymai:
Prašymas pinigų pervedimui į asmeninę banko sąskaitą
Prašymas įsakymo papildymui ar pakeitimui
Prašymas akademinių atostogų suteikimui
Prašymas grąžinimui į doktorantūros studijas po akademinių atostogų
Prašymas doktorantūros studijų nutraukimui
Dokumentai, teikiami komitetui:
Bendrųjų gebėjimų ugdymo veiklų lentelė
Prašymas pakeisti studijų dalykus
Prašymas atidėti egzamino laikymą
Prašymas skirti ir užskaityti kreditus už bendruosius gebėjimus
Prašymas rengti disertaciją straipsnių pagrindu
Prašymas gintis komitetui po svarstymo padalinyje
Studijų dalykų aprašai
Biologija
Baltymų struktūrinė bioinformatika
Biologinės evoliucijos teorija
Eukariotinių mikroorganizmų fiziologija
Genetiškai modifikuoti organizmai
Imunologija (Biologijos programai)
Imunotechnologija (Biologijos programai)
Molekulinė vėžio biologija ir citologija
Prokariotų molekulinė taksonomija
Chemijos inžinerija
Genų inžinerijos pagrindai ir metodai