Kas yra iGEM?
iGEM - tarptautinis sintetinės biologijos konkursas, kuriame kiekvienais metais varžosi beveik 400 komandų iš daugiau nei 65 šalių. Konkursas suteikia galimybę viso pasaulio studentams plėsti sintetinės biologijos mokslo ribas, spręsti įvairius iššūkius ir problemas, su kuriomis kasdien susiduria visuomenė medicinos, aplinkosaugos, diagnostikos, energijos šaltinių ir kitose srityse. Komandos kuria ir naudoja sintetinės biologijos dalis bei standartinius molekulinės biologijos, genų inžinerijos metodus, kad sumodeliuotų, išbandytų ir pritaikytų savo sintetines biologines sistemas ar mikroorganizmus.
iGEM konkurso specifika – projektas turi būti įgyvendinamas per mažiau nei vienerius metus. Tai įtraukia visus mokslinio tyrimo etapus, nuo pat idėjos generavimo, iki tyrimo atlikimo laboratorijoje, rezultatų apibendrinimo ir pristatymo visuomenei. Tačiau konkurse taip pat labai svarbu ir visuomenės įtraukimas bei švietimas. Komanda paraleliai su laboratorijoje vystomu projektu įgyvendina ir visuomenines, edukacines veiklas, kurių metu skleidžia žinią apie savo vykdomą veiklą, atkreipia visuomenės dėmesį į lokalias bei globalias problemas ir šviečia visuomenę apie sintetinės biologijos mokslą.
„Vilnius-Lithuania iGEM“
„Vilnius-Lithuania iGEM“ yra pirmoji Baltijos šalių atstovė „iGEM“ konkurse. Jame komanda dalyvauja nuo 2015 metų. Iki šiol Lietuvos komandos konkurse rodo įspūdingus pasiekimus – kasmet parsivežė aukso medalius, ir netgi 2 kartus, 2017 ir 2020 m., buvo pripažinti geriausiais pasaulyje. Išsamiau apie lietuvių komandų pasiekimus galite susipažinti čia: https://vilniusigem.lt/
„Vilniaus-Lithuania iGEM“ kasmet lapkritį/gruodį skelbia naujos komandos atrankas. Jei į atranką nespėjai, bet manai, kad tavo gebėjimai ir įgūdžiai padėtų nustebinti sintetinės biologijos mokslo pasaulį, susisiek su komanda el. paštu arba Vilnius iGEM Facebook puslapyje.
2023 m. komanda
Vilnius-Lithuania iGEM komanda 2023 jau devintąjį kartą atstovauja Lietuvą didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“. Šių metų projekto “Exullose” tikslas - sukurti bakterinės celiuliozės ir chitozano kopolimerą, kuris būtų lengvai modifikuojama platforma. Tai yra pirmasis lietuvių komandos projektas biogamybos srityje.
Mokslinis vadovas
Prof. dr. Rolandas Meškys
Instruktoriai
–
Komandos nariai
Matas Rarivanas, Marija Duchovskytė, Aistė Židonytė, Vincentas Raudys, Rusnė Uzielaitė, Vytautas Savickas, Augustė Stankevičiūtė, Martyna Vaitkūnaitė, Augustas Cibulskis ir Vilius Rastenis.
Projekto idėja
Celiuliozė – įprastai su augalais siejamas junginys, yra natūraliai sintetinamas ir Komagataeibacter genties bakterijų. Bakterinė celiuliozė yra ypatinga savo grynumu, todėl yra itin patrauklus polimeras biomedicinoje. Tačiau siekiant pritaikyti celiuliozę specifinės funkcijos atlikimui, ją reikia modifikuoti. Todėl projekto „Exullose“ metu siekiame sukurti bakterinės celiuliozės ir chitozano kopolimerą – lengvai modifikuojamą junginį.
Bakterinės celiuliozės ir chitozano kopolimeras jau buvo sukurtas cheminio impregnavimo metodais, bet toks gautas junginys yra nepakankamai stabilus, greitai disocijuoja. „Exullose“ kopolimeras – sintetinamas biologinės sistemos, todėl yra žalesnė ir stabilesnė alternatyva. Prie tokio kopolimero galime lengvai prijungti vaistus, antibiotikus ar kitas chemines medžiagas.
Bakterinė celiuliozė turi potencialių pritaikymų ne tik biomedicinoje, bet ir kitose srityse. Pavyzdžiui, bakterinė celiuliozė yra potenciali plastiko alternatyva, tačiau dėl specifinių medžiagos savybių, šie pritaikymai yra sudėtingai įgyvendinami. Todėl projekto metu sukurta biologinė sistema – bakterinė celiuliozė sujungta su PHB (polihidroksibutiratais), kad būtų gaunamas tvarus bioplastikas. Tokį bioplastiką gaminančios bakterijos taip pat gali nudažyti jį indigo dažais – tai tvaresnė, neišsiplaunanti medžiagos dažymo alternatyva.
Vilnius-Lithuania iGEM pasiekimai
Lapkričio 13–22 d. Lietuvos vardas plačiai nuskambėjo didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“. Jau šešerius metus šiame prestižiniame konkurse dalyvaujanti „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda laimėjo didįjį konkurso prizą ir tapo geriausia 2020-ųjų „iGEM“ konkurso komanda pasaulyje.
Vilniaus universiteto (VU) studentai pralenkė daugiau kaip 250 stipriausių pasaulio universitetų komandų, tarp jų ir Masačusetso technologijos instituto (MIT), Harvardo ir Williamo ir Mary universitetų komandas. Be didžiojo konkurso prizo, VU studentai pelnė aukso medalius ir buvo nominuoti 8 papildomų prizų kategorijose, iš kurių nugalėtojais buvo paskelbti dviejose, tarp jų – ir geriausio aplinkosaugos srities projekto.
Šių metų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda konkurse pristatė projektą „FlavoFlow“, kuriame nagrinėjama egzogeninių žuvų infekcijų tema. Skaičiuojama, kad Flavobacterium genties bakterijų sukeltos infekcijos žuvų ūkiuose vos per 72 valandas gali sunaikinti apie 70 proc. auginamos produkcijos. Dėl šios priežasties itin svarbu kuo tiksliau ir greičiau identifikuoti ligos sukėlėją.
Komanda, ieškodama šios problemos sprendimo būdų, sukūrė greitą detekcijos įrankį ankstyvai ligų diagnostikai žuvų ūkiuose. Kartu, siekdama padėti pagrindus įvairiapusiams problemos sprendimams, „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda daug dėmesio skyrė ir egzogeninių žuvų infekcijų gydymo bei prevencijos platformoms kurti.
Toks projekto įvertinimas – milžiniškas pasiekimas Lietuvai. Nuo 2013 m., kai konkurso dalyvių skaičius perkopė 200, tai pačiai komandai du kartus laimėti konkurso nėra pavykę. Tačiau šiemet „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda perrašė ne vien Lietuvos gyvybės mokslų, bet ir iGEM konkurso istoriją – didįjį prizą laimėjo dukart. Komanda tikisi, kad šis laimėjimas ne tik skatins didesnį visuomenės įsitraukimą į gyvybės mokslų pasaulį, bet ir kvies užsienio kompanijas investuoti į gyvybės mokslų sritį Lietuvoje.
Prie VU studentų komandos sėkmės konkurse nuolat prisideda ir moderniųjų biotechnologijų kompanija „Thermo Fisher Scientific“, aprūpinanti komandą eksperimentams reikalingais reagentais, gaminamais Vilniuje. Šios kompanijos finansinė parama padeda įgyvendinti ir kitus visuomenės edukacijai skirtus komandos projektus.
Lietuviai „iGEM“ konkurse dalyvauja nuo 2015 m. Jau pirmaisiais metais VU studentų komanda pelnė aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją mokslo pažangos srityje. 2017-ųjų komanda, kaip ir šiemet, laimėjo pagrindinį konkurso prizą, praėjusiais metais – aukso medalį ir buvo nominuota tarp geriausių komandų net keturiose kategorijose.
Apie 2015 ir 2016 metų „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandų projektus, patekusius tarp 5 geriausių savo kategorijoje: http://2015.igem.org/Team:Vilnius-Lithuania ir http://2016.igem.org/Team:Vilnius-Lithuania.