Sidebar

 

Dalyko pavadinimas

Mokslo kryptis kodas

Kamieninis padalinys

Šakinis padalinys (-iai)

 

Vystymosi genetika

Biologija N 010

Zoologija N 014

Gyvybės mokslų centras

Biomokslų institutas

Dalyko apimtis kreditais

8

Studijų būdas

Kreditų skaičius

Studijų būdas

Kreditų skaičius

paskaitos

0

konsultacijos

2

individualus

6

seminarai

0

Kurso tikslai

Išplėsti doktorantų žinias ontogenezės genetinio valdymo, aplinkos poveikio organizmų raidai, raidos genetikos, ekologijos ir evoliucijos sąsajų klausimais, suteikti naujų žinių apie vystymosi molekulinius mechanizmus.

Pagrindinės temos

Genetinė vystymosi teorija. Genomo ekvivalentiškumo įrodymai. Diferenciuotas genų aktyvumas – kaip pagrindinis individo raidos variklis. Genų raiškos valdymo lygiai ir mechanizmai. Raidos genetikos metodai.

Svarbiausi vystymosi genetikos klausimai. Asimetrijos susidarymas. Pozicinė informacija ir morfogenetinio lauko teorija. Morfogenezė.  Organogenezė. Aplinkos poveikis raidai. Genomo stabilumas ontogenezėje.

Molekulinė morfogenezė. Fago T4 morfogenezės ypatybės. Pertvaros morfogenezė bakterijų ląstelėse. Bacillus subtilis sporuliacija.

Daugialąsčių organizmų raidos ypatybės. Dictyostelium discoideum, kaip perėjimo iš vienaląsteliškumo į daugialąsteliškumą modelis. Lyties determinacija ir gametogenezė modeliniuose organizmuose. Apvaisinimas. Nematodės raidos valdymas. Vaisinės muselės raidos genetinė kontrolė.

Stuburinių gyvūnų raida. Stuburinių kūno ašių determinacija. Neurogenezė. Nervinio vamzdelio susidarymas ir diferenciacija. Stuburinių akies raida. Nervinės keteros raida. Epidermio ir odos darinių raida. Vaskulogenezė ir angiogenezė. Somitogenezė. Galūnių morfogenezės genetinis valdymas. Audinių raidos genetika.

Senėjimas kaip ontogenezės etapas. Senėjimo teorijos ir mechanizmai. Ląstelių senėjimas. Regeneracija. Raidos genetika ir regeneracinė medicina.

Aplinkos poveikis organizmų raidai. Biotinis, abiotinis ir simbiotinis raidos valdymas. Raidos sutrikimai ir aplinka. Teratogenezė ir aplinkos teratogenai. Endokrininės sistemos trikdytojai.

Augalų raidos ypatumai. Stiebo apikalinės meristemos determinacija. Žiedo morfogenezė ir jos valdymas (Žydėjimo indukcija. Florigeno teorija. Vernalizacija. Žydėjimo genai, meristemos tapatumo, mentūrio tapatumo, organų tapatumo genai. ABC modelis; MADS seka; Žiedo morfogenezės genų polimorfizmas). Augalų fotomorfogenezė.

Pagrindinė literatūra

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas

Egzamino metu atsakoma į tris atvirus klausimus. Praeinamasis balas: 5.

Doktorantų žinios ir gebėjimai per egzaminą vertinamos balais nuo 1 iki 10. 10 (puikiai) - puikios, išskirtinės žinios ir gebėjimai (studentas įvairiapusiškai, moksliškai argumentuotai, savarankiškai, rišliai suformuluoja ir analizuoja klausimą, pateikia išvadas, vartodamas ir suvokdamas dalyko terminologiją); 9 (labai gerai - tvirtos, geros žinios ir gebėjimai (studentas aiškiai, savarankiškai, pagrįstai išdėsto ir analizuoja klausimą, pritaiko dalyko terminologiją); 8 (gerai) - geresnės nei vidutinės žinios (studentas savarankiškai, pagrįstai, aiškiai išdėsto duoto klausimo esmę, gerai išmano dėstomojo dalyko terminologiją); 7 (vidutiniškai) - vidutinės žinios ir gebėjimai, yra neesminių klaidų (studentas savarankiškai, bet nerišliai ir be pagrindimo išdėsto klausimo esmę, vartoja pagrindinius dalyko apibrėžimus); 6 (patenkinamai) - žinios ir gebėjimai (įgūdžiai) blogesni nei vidutiniai, yra klaidų (studentas savarankiškai, bet nenuosekliai, paviršutiniškai, neaiškiai dėsto klausimo esmę, suvokia pagrindinius dalyko apibrėžimus); 5 (silpnai) - žinios ir gebėjimai (įgūdžiai) tenkina minimalius reikalavimus (studentas savarankiškai, bet neaiškiai, be analizavimo, nenuosekliai dėsto klausimo esmę, iš dalies suvokia pagrindinius dalyko apibrėžimus); 4-1 (nepatenkinamai) - netenkinami minimalūs reikalavimai (studentas nesuprantamai, nenuosekliai dėsto klausimo esmę, negeba analizuoti, nesupranta dėstomojo dalyko pagrindinių apibrėžimų.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo

laipsnis

El. paštas

Donatas Žvingila

prof.

dr.

Patvirtinta Gyvybės mokslų centro Doktorantūros mokyklos Tarybos posėdyje 2021-10-14, protokolo Nr. (4.10)600000-KT-..

Tarybos pirmininkė dr. Daiva Baltriukienė

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos