S-SEN-20-2 „Inovatyvių terapijų ir prognostinių įrankių, skirtų chemoterapijai atsparios ūminės mieloleukemijos gydymui, sukūrimas“
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas "Inovatyvių terapijų ir prognostinių įrankių, skirtų chemoterapijai atsparios ūminės mieloleukemijos gydymui, sukūrimas", finansuojamas pagal 2020–2021 metų Nacionalinė mokslo programa "Sveikas senė̇jimas"“.
Projekto trukmė:
Projekto vadovė: prof. dr. Rūta Navakauskienė.
Projekto santrauka: Vykdant LMT finansuojamą Nacionalinės mokslo programos „Sveikas senėjimas“ projektą “Inovatyvių terapijų ir prognostinių įrankių, skirtų chemoterapijai atsparios ūminės
mieloleukemijos gydymui, sukūrimas” (Nr. S-SEN-20-2) iškeltas tikslas pagerinti leukemijos (ŪML), trumpinančios sveiko ir kokybiško gyvenimo trukmę, diagnostikos ir ligos eigos prognozavimo metodus. Projekto metu lyginome gydymui jautrius ir gydymui atsparius ūmios mieloidinės leukemijos pacientų kraujo ląstelių mėginius. Įvertinę kaulų čiulpų ląstelių genų raišką, patvirtinome, kad gydymui atsparių ūmios mieloidinės leukemijos pacientų mėginiai pasižymi didesne onkogenų MYC ir WT1. Taip pat nustatėme, kad gydymui atspariems pacientams būdinga padidėjusi su metabolizmu susijusio geno IDH1 bei sumažėjusi už ląstelės ciklo reguliaciją atsakingo CDKN1A geno raiška tiek diagnozės metu, tiek po gydymo.
Projekto tikslas:
Projekto rezultatai ir Rekomendacija "Chemoterapijai atsparios ūminės mieloleukemijos prognostika":
S-SEN-20-1 ,,Vakcinos prieš hospitalinį patogeną Acinetobacter baumannii kūrimas”
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų institute vykdomas projektas „Vakcinos prieš hospitalinį patogeną Acinetobacter baumannii kūrimas” (S-SEN-20-1). Projektas finansuojamas pagal nacionalinę mokslo programą “Sveikas senėjimas”
Projekto trukmė: 2020-01-23 – 2021-12-31
Projekto vadovė: vyresnioji mokslo darbuotoja Julija Armalytė.
Projekto santrauka: Pagyvenę žmonės dėl dažnesnio lankymosi gydymo įstaigose, su ligomis susijusių komplikacijų, linkę dažniau susirgti infekcinėmis ligomis. Ilgesnė hospitalizacija didina ligoninėje įgytų (hospitalinių) infekcijų tikimybę. Pasaulio ir Lietuvos ligoninėse plinta antibiotikams atsparios bakterijos, kurių sukeltų infekcijų gydymas yra sudėtingas dėl bakterijų atsparumo beveik visų klasių antibiotikams. Šioms bakterijoms priskiriamas ir oportunistinis patogenas Acinetobacter baumannii. Didėjantis A. baumannii atsparumas antibiotikams verčia ieškoti alternatyvių gydymo priemonių. Vienas iš alternatyvių būdų gydyti ar išvengti antibiotikams atsparių bakterijų infekcijų – vakcinų panaudojimas. Šiuo metu žinomos sėkmingos vakcinos prieš keletą patogeninių bakterijų, todėl susidomėta ir vakcinų prieš A. baumannii galimybėmis.
Projekto tikslas: ištirti su ląstelės apvalkalu susijusio A. baumannii Blp baltymo tinkamumą vakcinų kūrimui. Absoliuti dauguma klinikoje paplitusių A. baumannii padermių gamina Blp baltymą, o šio baltymo domenai sukelia imuninį atsaką ir apsaugo nuo vėlesnės letalios A. baumannii infekcijos pelių modelyje. Ieškosime Blp baltymo regionų, esančius A. baumannii bakterijos paviršiuje ir tirsime juos kaip vakcinos kandidatus. Šeimininko imuninio atsako sustiprinimui numatome Blp baltymo fragmentus taip pat eksponuoti ant į virusus panašių dalelių (angl. virus-like particles, VLP). Šis metodas dar nėra naudotas A. baumannii specifinių antigenų pateikimui.
S-SEN-20-9 „Sveika mikrobiota - sveikas smegenų senėjimas"
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas „Sveika mikrobiota - sveikas smegenų senėjimas” (S-SEN-20-9). Projektas finansuojamas pagal nacionalinę mokslo programą “Sveikas senėjimas”
Projekto trukmė: 2020-01-23 – 2021-12-31
Projekto vadovas: dr. Aurelijus Burokas
Projekto santrauka: Skaičiuojama, kad vienas iš trijų žmonių Europoje kenčia ar kentės nuo neurologinių ligų bei kitų smegenų veiklos sutrikimų ir yra manoma, kad šis skaičius sparčiai padidės dėl bendro Europos gyventojų senėjimo. Neurologiniai sutrikimai apima ne tik neurodegeneracines ligas, tokias kaip Alzheimerio ir Parkinsono, bet ir šizofreniją, epilepsiją, autizmą, depresiją, insultą, migreną, miego sutrikimus, trauminius smegenų sužalojimus ir priklausomybes. Šiuo metu daugeliui šių ligų trūksta veiksmingo gydymo arba jos iš viso nėra gydomos. Neurouždegimas, kuriam būdinga mikroglijos ląstelių aktyvacija, yra susijęs su įvairiais smegenų veiklos sutrikimais ir gali būti pagrindinis jų gydymo taikinys. Žinoma, kad su amžiumi neurouždegiminiai procesai stiprėja, bet įdomiausia, kad kai kurie žarnyno mikrobiotos metabolitai gali jį sumažinti. Nenuostabu, jog mikrobiotos-žarnyno-smegenų ašis atrodo patrauklus bei tinkamas kandidatas modifikuoti neurouždegiminius procesus, gydant įvairius smegenų veiklos sutrikimus ir taip pat mažinant neigiamas su smegenų senėjimu susijusias pasekmes. Mūsų projekto metu ir siekiama nustatyti galimus žarnyno mikrobiotos mikroorganizmus ar jų metabolitus, kurie dari įtaką senėjimo procesams bei sukurti priemones, leidžiančias reguliuoti tų mikroorganizmų ir jų metabolitų kiekį. Gauti rezultatai galėtų suteikti detalesnį supratimą apie žarnyno mikrobiotos vaidmenį reguliuojant mikroglijos ląstelių veiklą bei galimybę sukurti saugesnius ir ekonomiškesnius metodus gydyti senėjimo sukeliančius smegenų veiklos sutrikimus.
Projekto tikslas:
Kognityvinis senėjimas apibūdina psichinių sugebėjimų pokyčius, kurie yra susiję su neurouždegiminiais procesais ir mikroglijos ląstelių aktyvacija. Be to, neurouždegimas ir mikroglijos aktyvacija taip pat yra susijusi su Alzheimerio, Parkinsono ligomis ir net depresija. Intervencijos, mažinančios uždegimo procesus, gali pagerinti pažinimą ir sulėtinti smegenų senėjimą. Įdomu tai, kad žarnyno mikrobiota atrodo kaip patogus taikinys norint modifikuoti neurouždegimą ir mikroglijos aktyvaciją, tačiau tik nedaugelis tyrimų nustatė ryšį tarp senėjimo ir mikrobiotos, kas ir paskatino atkreipti dėmesį į senėjimo ir mikrobiotos ryšio detalesniam išaiškinimui. Kai kurie žarnyno mikroorganizmų metabolitai, tokie kaip trumpųjų grandinių riebiosios rūgštys (SCFA), gali sumažinti mikroglijos uždegiminį atsaką, tuo tarpu kiti, pvz., trimetilaminas (TMA) ir jo oksidas (TMAO), gali paskatinti smegenų senėjimo procesus. Šio projekto idėja yra nustatyti naujus mikroorganizmų metabolitus, turinčius įtakos neurouždegimui ir mikroglijos aktyvacijai, bei sukurti sistemą, leidžiančią reguliuoti metabolitus žarnyno mikrobiotoje.
Šio projekto tikslai:
1) nustatyti galimus žarnyno mikrobiotos taikinius smegenų senėjimo procese;
2) sukurti priemones, leidžiančias manipuliuoti tais taikiniais.
S-SEN-20-4 „Savaime susirenkantys fagų baltymai tikslinei nanomedicinai"
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas „Savaime susirenkantys fagų baltymai tikslinei nanomedicinai” (S-SEN-20-4). Projektas finansuojamas pagal nacionalinę mokslo programą “Sveikas senėjimas”
Projekto trukmė: 2020-01 – 2021- 12
Projekto vadovė: dr. Vida Časaitė
Projekto santrauka:
Projekto tikslas:
S-SEN-20-16 „Kasos vėžio individualizuotas gydymas: inovatyvaus, proteomine analize pagrįsto, vaistų parinkimo metodo sukūrimas"
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas „Kasos vėžio individualizuotas gydymas: inovatyvaus, proteomine analize pagrįsto, vaistų parinkimo metodo sukūrimas” (S-SEN-20-16). Projektas finansuojamas pagal nacionalinę mokslo programą “Sveikas senėjimas”
Projekto trukmė: 2020-01 – 2021- 12
Projekto vadovas: dr. Mindaugas Valius (Proteomikos centras), habil. dr. Peter Schemmer (Medicinos fakultetas)
Projekto santrauka:
Projekto tikslas: