Sidebar

Renginio pradžia: 2025-01-28 14:00
Renginio pabaiga: 2025-01-28 15:30
Kviečiame į Lundo universiteto prof. Vasili Hauryliuk paskaitą „Sisteminga fagų genomų ir plazmidžių hipervariabilių sričių anotacija: nuo in silico analizės iki naujų priešvirusinių gynybos sistemų“

Vieta: R101
 
SANTRAUKA:
Bakterijų ir fagų genomuose yra hipervariabilios sritys, dar vadinamos įvairovės židiniais (angl. diversity hotspots), kurių formavimui įtaką daro mobilūs genetiniai elementai, rekombinacija ir mutacijos. Šiose srityse užkoduoti genai, atliekantys svarbų vaidmenį gynybos arba jos nukenksminimo, virulentiškumo ir atsparumo antimikrobinėms medžiagoms procesuose. Nors dauguma tyrimų iki šiol buvo sutelkti į konkrečias sritis ar rūšis, visuotinis šių sričių vaizdas dar nėra pakankamai ištirtas.
Bendradarbiaudami su Gemmos Atkinson vadovaujama bioinformatikos laboratorija, sukūrėme algoritmą iLund4u (art-egorov.github.io/ilund4u), skirtą sistemingai įvairovės židinių analizei. Naudodami šį įrankį, išanalizavome 873 tūkstančius fagų genomų ir 696 tūkstančius plazmidžių sekų, nustatydami ir aprašydami daugybę naujų gynybos sistemų.
 
APIE PRANEŠĖJĄ:
Dr. Vasili Hauryliuk jau daugelį metų tyrinėja baltymų sintezės molekulinius mechanizmus. Jo vadovaujama laboratorija reikšmingai prisidėjo prie ribosomų išlaisvinimo, atsparumo antibiotikams ir bakterijų griežtojo atsako tyrimų. Tyrėjams atradus kelias priešvirusines gynybos sistemas, kurios veikia stabdydamos transliaciją, pastaraisiais metais laboratorija vis labiau susitelkė į bakterijų apsaugos tyrimus.
Nuo 2025 metų Vasili Hauryliuk yra Lundo universiteto (Švedija) Medicinos fakulteto profesorius. Jo moksliniai tyrimai sulaukė finansinės paramos iš Švedijos mokslinių tyrimų tarybos, „Cancerfonden“, „Novo Nordisk Foundation“, Knuto ir Alice Wallenbergų fondo bei kitų rėmėjų.
Vasili moksliniai pasiekimai buvo įvertinti prestižiniais apdovanojimais, tarp jų – Görano Gustafssono prizu (2024), Švedijos Fernströmo premija (2019), Estijos Respublikos mokslo apdovanojimu (2018) ir Ragnar Söderbergo medicinos stipendija (2014).
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos