Sidebar

ES projektu zenklas 2015 04 13Įgyvendinant  2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“  veiklos  „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant individualius „Horizontas 2020“ MTEP projektus

Projekto vykdymo laikotarpis : 2020-04-01 iki 2022-03-30

Mokslinio tyrimo vadovas: dr. Rima Budvytė

Neurodegeneracinės ligos pasižymi progresyvia smegenų disfuncija ir ląstelių žūtimi specifinėse smegenų vietose, susijusiose su mąstymu bei atmintimi.

Neuronų praradimas yra siejamas su tam tikrų baltymų konformacijos pasikeitimu ir šių netvarkingų baltymų agregacija ir kaupimusi tiek ekstraląstelinėje tiek viduląstelinėje erdvėje. Teikiamo projeko pagrindinis tikslas yra išsiaiškinti galimus veiksnius, kurie molekuliniame lygyje gali būti susiję su biocheminiais ir biofizikiniais reiškiniais, iššaukiančiais ar skatinančiais neurodegeneraciją. Projektas bus nukreiptas į vieną iš svarbiausių reiškinių: sąveiką tarp netvarkių baltymų agregatų ir fosfolipidinių membranų.

Vienas pagrindinių projekto tikslų bus toksiškųjų netvarkių baltymų: b-amiloido, s100A9 ir alfa-sinukleino agregacijos ir jų morfologijos procesai, kurie bus tiriami pasitelkiant struktūrinius analitinius metodus: AFM, dinaminės šviesos sklaidos (DLS). Dirbtinės, ant kietų paviršių suformuotos, prikabintos fosfolipidinės membranos (tBLM) tarnaus kaip eksperimentinė platforma, sąveikos, tarp netvarkių baltymų agregatų ir membranos, tyrimams. Bus siekiama suformuoti neuronų membraną imituojančias tBLM, panaudojant realius neuronų lipidinius ekstraktus.

Tiriant netvarkių baltymų agregatų - membranos sąveiką, paviršinė tBLM architektūra ir stabilumas, leis mums pritaikyti ir panaudoti unikalius paviršiui jautrius metodus: elektrocheminio impedanso spektroskopiją (EIS), , suminio dažnio generaciją (SFG). Tikimasi, jog bus nustatomas galimas ryšys, suderinamas su membranos pažaida, tarp agregatų dydžio, morfologijos ir stuktūrinių pokyčių, kuris padės suprasti membranos pažeidimo molekulinius už neurodegeneraciją, atsakingus veiksnius. Projekto rezultatus numatome publikuoti recenzuojamame mokslo straipsnyje (1 kvartilės pagal Thomson Reuters Web of Knowledge).

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos