Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas „Sveika mikrobiota - sveikas smegenų senėjimas” (S-SEN-20-9). Projektas finansuojamas pagal nacionalinę mokslo programą “Sveikas senėjimas”
Projekto trukmė: 2020-01-23 – 2021-12-31
Projekto vadovas: dr. Aurelijus Burokas
Projekto santrauka: Skaičiuojama, kad vienas iš trijų žmonių Europoje kenčia ar kentės nuo neurologinių ligų bei kitų smegenų veiklos sutrikimų ir yra manoma, kad šis skaičius sparčiai padidės dėl bendro Europos gyventojų senėjimo. Neurologiniai sutrikimai apima ne tik neurodegeneracines ligas, tokias kaip Alzheimerio ir Parkinsono, bet ir šizofreniją, epilepsiją, autizmą, depresiją, insultą, migreną, miego sutrikimus, trauminius smegenų sužalojimus ir priklausomybes. Šiuo metu daugeliui šių ligų trūksta veiksmingo gydymo arba jos iš viso nėra gydomos. Neurouždegimas, kuriam būdinga mikroglijos ląstelių aktyvacija, yra susijęs su įvairiais smegenų veiklos sutrikimais ir gali būti pagrindinis jų gydymo taikinys. Žinoma, kad su amžiumi neurouždegiminiai procesai stiprėja, bet įdomiausia, kad kai kurie žarnyno mikrobiotos metabolitai gali jį sumažinti. Nenuostabu, jog mikrobiotos-žarnyno-smegenų ašis atrodo patrauklus bei tinkamas kandidatas modifikuoti neurouždegiminius procesus, gydant įvairius smegenų veiklos sutrikimus ir taip pat mažinant neigiamas su smegenų senėjimu susijusias pasekmes. Mūsų projekto metu ir siekiama nustatyti galimus žarnyno mikrobiotos mikroorganizmus ar jų metabolitus, kurie dari įtaką senėjimo procesams bei sukurti priemones, leidžiančias reguliuoti tų mikroorganizmų ir jų metabolitų kiekį. Gauti rezultatai galėtų suteikti detalesnį supratimą apie žarnyno mikrobiotos vaidmenį reguliuojant mikroglijos ląstelių veiklą bei galimybę sukurti saugesnius ir ekonomiškesnius metodus gydyti senėjimo sukeliančius smegenų veiklos sutrikimus.
Projekto tikslas:
Kognityvinis senėjimas apibūdina psichinių sugebėjimų pokyčius, kurie yra susiję su neurouždegiminiais procesais ir mikroglijos ląstelių aktyvacija. Be to, neurouždegimas ir mikroglijos aktyvacija taip pat yra susijusi su Alzheimerio, Parkinsono ligomis ir net depresija. Intervencijos, mažinančios uždegimo procesus, gali pagerinti pažinimą ir sulėtinti smegenų senėjimą. Įdomu tai, kad žarnyno mikrobiota atrodo kaip patogus taikinys norint modifikuoti neurouždegimą ir mikroglijos aktyvaciją, tačiau tik nedaugelis tyrimų nustatė ryšį tarp senėjimo ir mikrobiotos, kas ir paskatino atkreipti dėmesį į senėjimo ir mikrobiotos ryšio detalesniam išaiškinimui. Kai kurie žarnyno mikroorganizmų metabolitai, tokie kaip trumpųjų grandinių riebiosios rūgštys (SCFA), gali sumažinti mikroglijos uždegiminį atsaką, tuo tarpu kiti, pvz., trimetilaminas (TMA) ir jo oksidas (TMAO), gali paskatinti smegenų senėjimo procesus. Šio projekto idėja yra nustatyti naujus mikroorganizmų metabolitus, turinčius įtakos neurouždegimui ir mikroglijos aktyvacijai, bei sukurti sistemą, leidžiančią reguliuoti metabolitus žarnyno mikrobiotoje.
Šio projekto tikslai:
1) nustatyti galimus žarnyno mikrobiotos taikinius smegenų senėjimo procese;
2) sukurti priemones, leidžiančias manipuliuoti tais taikiniais.