Projektas: Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas „Mikrobiotos-žarnyno-smegenų ryšio svarba Alzheimerio ligos vystymuisi: endokanabinoidinės sistemos įtaka“ (Nr. 01.2.2-LMT-K-718-02-0014), finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“ 01.2.2-LMT-K-718 priemonės „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“ veiklą „Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus“.
Projekto trukmė: 2019-01-14–2023-08-11
Mokslinio tyrimo vadovas: dr. Aurelijus Burokas
Projekto tikslas: ištirti žarnyno mikrobiotos pokyčius II tipo diabeto metu, kurie lemia uždegiminį procesą skatinantį Alzheimerio ligos vystymąsi.
Santrauka: sparčiai senėjant Europos gyventojams daugėja pacientų, sergančių Alzhaimerio liga (AL) ir atsiranda vis didesnis poreikis kuo ankstesniam ligos diagnozavimui, jos gydymui ir prevencijai. Taip pat auganti diabeto „epidemija“ ir vis pastebimesnis jo sąryšis su AL paskatino imtis tyrinėjimų siekiant išsiaiškinti, kaip šios ligos viena kitą veikia. Abiem atvejais pastebėti imuninės sistemos sutrikimai, kurie yra glaudžiai susiję su žarnyno mikrobiota. Vis daugėjant faktų apie mikrobiotos įtaką įvairiems organizmo fiziologiniams procesams jos tyrinėjimas buvo pasirinktas norint ne vien tik geriau suprasti AL eigos mechanizmą, bet ir panaudoti ją kaip biožymenį siekiant sukurti ankstyvos ligos diagnozavimo metodą, kuris suteiktų galimybę gydytojams daug anksčiau pradėti gydymą. Todėl šiam daugiadiscipliniam projektui buvo suburta komanda sudaryta iš neurobiologų, biochemikų ir mikrobiologų, kuri išsiaiškinusi diabeto sukelto AL vystymosi mechanizmą atvertų naujas galimybes tiek AL biomedicininėje diagnostikoje, tiek personalizuotoje medicinoje.
Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo.