Sidebar

ES projektu zenklas 2015 04 13Įgyvendinant 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas“ Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute vykdomas projektas „Funkcionalaus maisto produkto, pasižyminčio antidiabetinėmis savybėmis ir gebančio moduliuoti žarnyno mikrobiotą, sukūrimas“ (kodas 09.3.3.-LMT-K-712-23-0117). 

Projekto trukmė – 2021-08-23 – 2023-08-22. 

Stažuotojas – dr. Eric Banan-Mwine Daliri. 

Stažuotojo vadovas – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Aurelijus Burokas 

Projekto tikslas – iš pigių ir prieinamų žaliavų (burokėlių) sukurti funkcionalų, antidiabetinėmis savybėmis pasižymintį ir gerinantį žarnyno mikrobiotą maisto produktą. 

Santrauka: Cukrinis diabetas –liga, kurią sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą, arba sumažėjimą. Tai sparčiai auganti sveikatos problema visoje Europoje įskaitant ir Lietuvą. Naujausi tyrimai parodė, kad cukriniu diabetu sergantys pacientai turi labai pakitusią žarnyno mikrobiotą. Tuo tarpu įprasti vaistai nuo diabeto siejami su tokiais šalutiniais poveikiais kaip inkstų komplikacijos, skrandžio sutrikimai ir niežėjimas. Vaistai nuo diabeto taip pat gali padidinti oportunistinių patogenų kiekį žarnyne. Kadangi žarnyno mikrobiotą galima manipuliuoti keičiant mitybą, būtina kurti antidiabetinius funkcionalaus maisto produktus, kurie neturi šalutinio poveikio ir gali „ištaisyti“ su diabetu susijusią žarnyno mikrobiotos disbiozę. Šiame tyrime ištirsime antidiabetinį fermentuotų burokėlių poveikį (labai paplitusi daržovė Rytų Europos virtuvėje ir joje gausu fenolio junginių, flavonoidų, betalainų ir kitų bioaktyvių junginių) dietos sukelto diabeto pelių žarnyno mikrobiotai jos metabolomai ir cukrinio diabeto gydymui. Prieš atliekant tyrimus su pelėmis, in vitro tyrimai antidiabetinių junginių patikrinimui ir atrinkimui iš raugintų burokėlių bus panaudojamos ląstelių MIN6 linija (ląstelės, kurios praranda gebėjimą išskirti insuliną, esant gliukozei imituojant ankstyvojo 2 tipo diabeto pradžią). Bus analizuojami žarnyno mikrobiotos ir jos metabolitų pokyčiai diabetinėms pelėms gaunant identifikuoto produkto. Apskritai turėtume geriau suprasti, kaip mūsų sukurtas funkcinis produktas keičia žarnyno mikrobiotą ir sušvelnina diabeto ligos eigą. Šis projekto rezultatai padės geriau suprasti kaip tam tikri fermentuotų burokėlių bioaktyvūs junginiai keičia žarnyno mikrobiotą ir stabdo diabeto vystymąsi. Galiausiai, taip pat bus optimizuotos naujojo identifikuoto antidiabetinio produkto kūrimo sąlygos, bei plėtojamas kaip funkcionalus maisto produktas vartotojui.  

Projektas bendrai finansuojamas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3.-LMT-K-712-23-0117) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT). 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos