Įgyvendinant 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Stažuočių podoktorantūros studijų skatinimas“ VU Gyvybės mokslų centro Biochemijos institute vykdomas projektas „Membraninių peptidų struktūros tyrimai poliarizacinės spektroskopijos metodais“ (kodas 09.3.3-LMT-K-712-02-0076). Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.
Projekto trukmė – 2017-12-04 – 2019-12-03
Mokslinio tyrimo vadovas – VU GMC Biochemijos instituto Bioelektrochemijos ir biospektroskopijos skyriaus vadovas dr. Gintaras Valinčius.
Podoktorantūros stažuotojas – dr. Saulius Tumėnas.
Projekto tikslas – ištirti peptidų sąveiką su dvisluoksnių membranų sistemomis pasitelkiant bekontakčius optinius metodus bei panaudojant VU GMC sukurtus paviršiuje imobilizuotus membranų modelius.
Santrauka: Pastaraisiais metais membraniniai baltymai ir peptidai susilaukė didelio biochemikų ir farmacijos susidomėjimo. Viena intensyviai vystomų tiek fundamentinių, tiek taikomųjų tyrimų krypčių orientuota į antimikrobinius peptidus ir transportinius peptidus. Membraninių peptidų veikimo mechanizmas ir struktūra nėra iki šiol gerai ištirti, ypač jų natūralioje aplinkoje – sąlytyje su pačia membrana. To priežastis – efektyvių instrumentinių struktūrinių tyrimų metodų, leidžiančių molekuliniame lygyje įvertinti su membranomis asocijuotų baltymų ir peptidų struktūrą, trūkumas. Net identifikavus afininiais metodais baltymų-membranų sąveiką, neaišku, kaip vyksta membranos pažeidimas ar kiti procesai, pavyzdžiui, laikinas prasiskverbimas pro ją ir kaip tai priklauso nuo peptido savybių: sąveikos konstantos, konformacijos, orientacijos ir saviorientacijos dvisluoksnės membranos atžvilgiu.
Projektu siekiama pasitelkiant poliarizacinės spektroskopijos metodikas ištirti paviršiuje imobilizuotų fosfolipidų orientuotų membranų dvisluoksnius ir jų sąveikos su peptidais (auerinai) dinamiką tiek ex-situ, tiek in-situ režimuose. Tyrimai planuojami plačioje spektrinėje srityje UV-FIR siekiant nustatyti tiek elektroninių, tiek virpesinių sužadinimų ypatumus esant kontroliuojamam elektrodo potencialui. Sėkmingam projektui bus išvystyta daugiametodinė eksperimentinė prieiga, kuri galėtų būti taikoma ne tik antimikrobinių peptidų, bet ir vaistinių preparatų sąveikoms su membranomis tyrimams, įvairių ligų, susijusius su pakitimais membranų proteome, tyrimais, reikšmingai prisidėtų prie biomedicininių eksperimentinių metodų plėtojimo.