Projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0126
Projekto pavadinimas: „Naujų bakterinių priešvirusinių sistemų molekuliniai mechanizmai“ (NR. Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0126). Projektas finansuojamas Europos Socialinio fondo lėšomis pagal Priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 veiklą ,,Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus “
Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2018-01-08 iki 2022-01-07
Projekto mokslinio tyrimo vadovas: prof. Virginijus Šikšnys.
Santrauka. Šio projekto tikslas – išsiaiškinti dviejų naujų bakterijų antivirusinių sistemų, BREX ir prokariotinių argonautų (pAgo), molekulinius mechanizmus. Siekiama ištirti BREX ir pAgo antivirusines sistemas sudarančių baltymų struktūrą, funkcijas ir veikimo mechanizmus bei suprasti, kaip šios dvi skirtingos sistemos apsaugo bakterijas nuo virusų. Tam planuojama atlikti šių sistemų biocheminius, biofizikinius ir struktūrinius tyrimus. Šie tyrimai ne tik padės atsakyti į kertinius biologijos klausimus, pavyzdžiui, kaip šios neseniai surastos antivirusinės apsaugos sistemos apsaugo bakterijas nuo virusų, bet ir gali atverti naujus kelius molekulinių įrankių kūrimui.
Šiuolaikinė farmacijos ir biotechnologijos pramonė kritiškai priklauso nuo galimybių molekuliniu lygmeniu suprasti ir valdyti biologinius procesus. Dauguma priešakinių gyvybės mokslo technologijų, tokių kaip genų inžinerija ir CRISPR-Cas9, buvo sukurtos akademinėse laboratorijose ieškant atsakymų į kertinius biologijos ir kitų gyvybės mokslų klausimus. Fundamentiniai bakterijų antivirusinės apsaugos mechanizmų tyrimai davė pradžią tiek biotechnologijų [restrikcijos-modifikacijos (R-M ) sistemos], tiek genomų redagavimo technologijų (CRISPR-Cas) revoliucijoms. Todėl naujų bakterijų antivirusinių sistemų tyrimai gali tapti naujos kartos molekulinių technologijų ir įrankių pagrindu.
Siekiamas rezultatas: naujų bakterijų antivirusinių sistemų ir jų komponentų funkcijų išaiškinimas gali tapti naujos kartos molekulinių technologijų ir įrankių pagrindu. Siūlomas projektas nukreiptas į naujų bakterijų antivirusinių sistemų molekulinių mechanizmų tyrimus, kurie bus atliekami naudojant šiuolaikinius molekulinės biologijos, biochemijos ir struktūrinės biologijos metodus.