Projektas: Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute vykdomas projektas „Pavienių ląstelių transkriptomikos-genomikos tyrimų paralelinės-laboratorijos įsteigimas“ Nr. 01.2.2-LMT-K-718-04-0002. Projektas finansuojamas Europos Regioninės plėtros fondo lėšomis pagal Priemonės Nr. 01.2.2-LMT-K-718 veiklą „Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai, skirti kurti ūkio sektoriams aktualias MTEP veiklų tematikas atitinkančius rezultatus, kurie vėliau galėtų būti komercinami“.
Projekto trukmė – 2020-07-01 – 2023-08-31
Mokslinio tyrimo vadovas – GMC Biotechnologijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Linas Mažutis.
Santrauka. projekto tikslas – išvystyti technologiją, įgalinančią atlikti pavienių ląstelių genų raiškos analizę su įvairaus tipo klinikiniais mėginiais ir įsteigti paralelinę transkriptomikos-genomikos analizės laboratoriją.
XXI a. neabejotinai yra laikomas žmogaus genomo amžiumi. Nuolat tobulėjančios technologijos ir jų sąlygojami atradimai atvėrė visiškai naujas galimybes šifruojant genomo koduojamas biologines funkcijas, tiriant ligų atsiradimo priežastis ar vystant naujus gydymo būdus. Tačiau, didelė dalis mokslinių ir klinikinių tyrimų rezultatų rodo, jog į gydymą, net ir esant tai pačiai ligos diagnozei, individai dažniausiai reaguoja skirtingai. Tokio nehomogeniško atsako priežastis, kai kuriais atvejais gali būti paaiškinta DNR mutacijomis, tačiau dar dažnesniu atveju to priežastis yra ląstelių biologinio atsako heterogeniškumas. Net ir turinčios tą patį genomą, žmogaus ląstelės yra užprogramuotos atlikti specializuotas funkcijas. Tokį funkcinį ląstelių pasiskirstymą lemia ne genomo pakitimai, bet būtent jų genų raiška. Kompleksinių ligų atveju, genų raiškos skirtumai nulemia visiškai skirtingą atsaką į sudėtingiausias terapijas su atitinkamais padariniais. Gebėjimas išanalizuoti individualių ląstelių genų raišką gali padėti parinkti efektyvesnį, personalizuotą gydymo būdą, atsižvelgiant į paciento genetinę ar audinį sudarančių ląstelių funkcinę būseną. Šio projekto idėja remiasi tuo, jog nepriklausomai nuo audinio tipo, klinikiniai mėginiai yra itin heterogeniški susidedantys iš daugybės įvairių ląstelių, kurios atlieka specializuotas funkcijas. Norint geriau suprasti kompleksines žmogaus ligas yra būtina atlikti klinikinių mėginių genų raiškos analizę, ne homogenizatuose, bet pavienių ląstelių lygyje.
Rezultatas: Šių veiklų rezultate bus įgytos kompetencijas leidžiančias sudaryti pasirinktų patologijų genų raiškos žemėlapius, kurie savo ruožtu leis geriau suprasti ligų sukeliamus biologinius pakitimus ir galimai pasiūlyti efektyvesnį gydymą.