Sidebar

ES projektu zenklas 2015 04 13Projektas: Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos institute vykdomas projektas „Junginių efektyvumo slopinant SARS CoV-2 rekombinantinius virusinius fermentus įvertinimo technologijos prototipo sukūrimas“ Nr. 13.1.1.-LMT-K-718-05-0001. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis kaip Europos Sąjungos atsako į COVID-19 pandemiją priemonė Nr. 13.1.1.-LMT-K-718 „Tiksliniai moksliniai tyrimai sumanios specializacijos srityje“.

Projekto vykdymo laikotarpis: nuo 2021-11-04 iki 2023-09-01.

Mokslinio tyrimo vadovas: GMC Biotechnologijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Jurgita Matulienė.

Projekto tikslas: Greitam ir efektyviam cheminių junginių bibliotekos patikrai prieš SARS CoV-2 viruso fermentus panaudoti ir validuoti ThermoFluor technologiją. Ši technologija suteiks galimybę atrasti cheminius junginius, inhibuojančius vieną ar kelis koronaviruso baltymus, kurie galės būti vystomi kaip potencialūs vaistai. Efektyvaus priešvirusinio vaisto atradimas yra vienas didžiausių poreikių, padėsiančių įveikti koronaviruso infekciją. Nepaisant skiepijimo Covid-19 vakcina, daugelis žmonių vis tiek gali susidurti su šia virusine infekcine liga, o nesant efektyvių vaistų, mirčių nebus išvengta. Vaisto sukūrimo kelias yra labai ilgas ir brangus procesas, prasidedantis nuo junginio, sąveikaujančio su baltymu-taikiniu, atradimo ir pasibaigiantis klinikiniu validavimu bei vaisto patvirtinimu Maisto ir vaistų administracijos (angl. FDA). Nepaisant didžiulių pastangų, šiuo metu nėra patvirtintų junginių, kurie efektyviai veiktų kaip Covid-19 priešvirusiniai vaistai. Todėl yra poreikis viruso fermentų testavimui panaudoti didesnes ir įvairesnės struktūros cheminių junginių bibliotekas, o junginių priešvirusinio efektyvumo įvertinimui pritaikyti greitas metodologijas, kas yra racionalaus vaistų kūrimo pagrindas.

Rezultatas: Šiuo projektu siekiame prisidėti prie šiuo metu pasaulyje intensyviai vykdomų pastangų atrasti vaistus prieš koronaviruso infekciją. Mes esame susintetinę ir sukaupę unikalią virš 1200 cheminių junginių biblioteką, šie junginiai remiantis jų fizikocheminėmis savybėmis gali būti vystomi kaip potencialūs farmaciniai vaistai. Šių junginių biblioteką panaudosime koronaviruso fermentų jungimosi giminingumui nustatyti, siekdami atrasti cheminių struktūrų elementus, lemiančius padidėjusį giminingumą vienam ar keliems viruso fermentams. Šie junginio struktūriniai elementai gali būti naudojami kuriant ir sintetinant naujus didesnio giminingumo baltymui-taikiniui junginius.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos