Ekologinis gyvūnų auginimas yra sparčiai auganti ES žemės ūkio sritis, kurios augimą lemia tiek vartotojų susidomėjimas ekologiškais produktais, tiek siekis išsaugoti biologinę įvairovę. Kadangi dauguma moliuskų gali būti tarpiniai parazitinių kirmėlių šeimininkai, aktualu surasti pusiausvyrą tarp moliuskų bioįvairovės išsaugojimo ir jų įtakos zoonozių grėsmei, kurios gali būti susijusios ne tik su žemės ūkio gyvūnais, bet ir su laukiniais žinduoliais bei paukščiais.
Apie hidrofilinių sraigių įvairovę, pasikirstymo ypatumus Lietuvoje duomenų yra mažai, dar mažiau tyrimų apie šių moliuskų užkrėstumą parazitų lervinėmis stadijomis. Šiuo tyrimu siekiama atlikti trijų šeimų (Lymnaeidae, Bithyniidae ir Succineidae) moliuskų rūšių sistematinę analizę, nustatyti jų pasiskirstymo įvairiose buveinėse ypatumus ir įvertinti jų užkrėstumo lygį skirtingais parazitais.
Tuo tikslu planuojama atsirinkti keletą ekologiniu gyvūnų auginimu užsiimančių ūkių teritorijų ir atlikti moliuskų įvairovės ir gausumo tyrimus visuose hidrofilinių buveinių tipuose, kuriuose gali būti Lymnaeidae, Bithyniidae ir Succineidae, atlikti surinktos medžiagos nuodugnų taksonominį vertinimą, filogenetinę analizę ir įvertinti jų užkrėstumo lygį skirtingais parazitais.
Kai kurių hidrofilinių moliuskų ir jų parazitų tyrimai pastaraisiais metais buvo atlikti Danijos ežeruose (Duan et al., 2021) ir paaiškėjo, kad šie rezultatai gali turėti įtakos zoonozių valdymui ir bioįvairovės išsaugojimui. Aktualus šios problemos sprendimas ir kai kurių ūkių galvijų užkrėstumui Lietuvoje (Stadalienė et al., 2016; Uljanovas, 2016).
Mokslinis vadovas / Supervisor: Doc. dr. Grita Skujienė
Kontaktai / Contacts:
tel. / phone: (8 5) 2398270
Mokslo kryptis: Zoologija N 014