Bioaerozoliai, įskaitant žiedadulkes, sporas ir bakterijas, yra svarbūs atmosferos komponentai, darantys poveikį klimatui, ekosistemoms ir žmonių sveikatai. Bioaerozolio dalelės dalyvauja įvairiuose ekologiniuose procesuose, prisideda prie tvarumo palaikymo gamtoje bei atlieka svarbų vaidmenį debesų formavimosi bei klimato reguliavimo procesuose. Vėjo pernešami bioaerozoliai prisideda ekosistemų stabilumo, taip pat daro įtaką žemės ūkio ir miškininkystės veiklai. Bioaerozolių ekologinė svarba yra didelė, tačiau jų poveikis žmonių sveikatai kelia vis didesnį susirūpinimą. Pastaraisiais dešimtmečiais didėjanti aeroalergenų koncentracija atmosferoje siejama su išaugusiu alergijų ir astmos atvejų skaičiumi Europoje. Nepaisant bioaerozolių ekologinės svarbos, jų tyrimai vis dar susiduria su iššūkiais. Tradiciniai bioaerozolių tyrimo metodai dažnai nebeatitinka šiuolaikinių mokslo reikalavimų, o žinios apie jų sudėtį ir poveikį išlieka fragmentiškos.
Šiame darbe siekiama pritaikyti novatorišką aplinkos DNR (angliškai eDNA) metodą bioaerozolių tyrimams. Šis metodas leidžia efektyviai identifikuoti ir analizuoti atmosferoje pasklidusią genetinę medžiagą, suteikdamas naujas galimybes bioaerozolių stebėsenai. Keliami šie tyrimo tikslai: (i) įvertinti eDNA metodo jautrumą ir specifiškumą tiriant bioaerozolių daleles, įskaitant alergenines; (ii) sukurti metodologiją, leidžiančią integruoti eDNA metodu gautus duomenis su tradiciniais bioaerozolių stebėjimo metodais surinktais duomenimis; (iii) išanalizuoti oro taršos ir meteorologinių veiksnių įtaką atmosferinės DNR pernašai ir nusėdimui.
Tikimasi, kad tyrimo rezultatai leis nuodugniau suprasti atmosferos DNR savybes ir suteiks vertingų žinių biologinės įvairovės apsaugai bei visuomenės sveikatai. Šis tyrimas prisidės prie ekologinės stebėsenos metodų tobulinimo, aplinkos alergenų ir patogenų stebėsenos gerinimo, taip pat suteiks naujų įžvalgų žemės ūkio ir miškininkystės praktikoms. Tyrimas atvers galimybių efektyviau kontroliuoti biologinės įvairovės kaitą, mažinti su alergijomis ir kvėpavimo takų ligomis susijusias rizikas bei optimizuoti augalų apsaugos strategijas.
Mokslinis vadovas / Supervisor: prof. dr. Ingrida Šaulienė
Kontaktai / Contacts:
tel. / phone: +37061646697
Mokslo kryptis: Ekologija ir aplinkotyra N 012