Sidebar

Pastaruoju metu kovalentinių slopiklių tema išgyvena atgimimą. Šiuo metu yra apie 50 JAV maisto ir vaistų administracijos patvirtintų kovalentinių vaistų, su daugeliu kandidatų atliekami klinikiniai tyrimai. Taikiniui specifiniai kovalentiniai slopikliai pasižymi žymiai didesniu giminingumu ir atrankumu tikslinei fermento izoformai, nei grįžtamai su baltymu-taikiniu besijungiantys cheminiai junginiai. Šių slopiklių veikimo trukmė yra ilgesnė. Taip pat kovalentiniams vaistams žymiai sunkiau išsivysto atsparumas.

Šis doktorantūros studijų projektas yra skirtas išvystyti efektyvius ir atrankumu pasižyminčius taikiniui specifinius kovalentinius slopiklius dviem su vėžio raida susijusiems baltymams - karboanhidrazei (CA) IX ir histono deacetilazei (HDAC) 8.  Žmogaus kūne yra 12 kataliziškai aktyvių CA izoformų atliekančių gyvybines funkcijas visuose žmogaus audiniuose. Žmogaus CA IX raiška daugumoje vėžinių audinių yra didelė, tačiau sveikuose audiniuose ji praktiškai neaptinkama. Atrankus CA IX slopinimas leistų išvengti šalutinių poveikių ir užkirstų kelią vėžio plitimui organizme. HDAC yra svarbios vėžio vystymesi – jų raiška yra būtina vėžinių ląstelių gyvybingumui. Nors HDAC slopikliai-vaistai pasižymi stipriu poveikiu, tačiau pasireiškia nepageidaujamas poveikis ir toksiškumas, atsirandantis dėl neatrankaus įvairių HDAC izoformų slopinimo. HDAC8 aktyvaus centro struktūra ir deacetilinimo substratai daro šį baltymus unikalių tarp 12 struktūriškai ir funkciškai susijusių HDAC izoformų, todėl siekiama sukurti šiam baltymui atrankų slopiklį.

Mokslinis vadovas / Supervisor: dr. Edita Čapkauskaitė

Kontaktai / Contacts:

El. p. / Email:

tel. / phone: +37067796863

Mokslo kryptis: Chemijos inžinerija T 005

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos