Įkapsuliavimas – tai pažangus metodas, kuris apima bioaktyviųjų bei farmacinių junginių įterpimą į nanonešiklius, siekiant stabilizuoti veikliąsias medžiagas ir padidinti jų funkcionalumą, pristatymo tikslumą. Įkapsuliuotos į nanonešiklius medžiagos gali būti atpalaiduojamos savaime yrant nešikliui arba priverstiniu išoriniu signalu (šviesa, ultragarsas) jį suardant. Fosfolipidai ir polimerai atlieka svarbų vaidmenį kuriant nanonešiklius, nes padeda efektyviai apsaugoti veikliąsias medžiagas nešiklio viduje. Biosuderinami nanonešikliai išlieka nepažeisti, kol nepasiekia taikinio, kur išoriniai signalai – NIR spinduliuotė arba ultragarsas – suaktyvina kontroliuojamą veikliųjų medžiagų atpalaidavimą. Toks pristatymo metodas leidžia išlaisvinti vaistus tikslingai tik tam tikrose organizmo vietose, pavyzdžiui patologinėse ląstelėse ar ligos pažeistuose audiniuose. Dėl to gali būti mažinamas šalutinis poveikis ir pagerinami gydymo rezultatai.
Tyrimo tikslas – vystyti biosuderinamus nanonešiklius, tiriant jų fizikochemines savybes ir šviesa aktyvuotą terapinį poveikį. Eksperimentai bus atliekami Biomedicininės fizikos laboratorijoje, Nacionaliniame vėžio institute. Iš dalies tyrimai bus finansuojami tarptautinio Lietuvos ir Taivano projekto (Nr. P-LT-TW-24-17) lėšomis.
Tyrimuose planuojama vystyti kelių tipų nanonešiklius. PAMAM dendrimerų klasteriai turi didelę tuščią šerdį, kuri tinka kelių skirtingo tipo medžiagų įkapsuliavimui. Pavyzdžiui, galima įkapsuliuoti indocianino žaliąjį dažą, veikiantį kaip fototerminį agentą, kartu su veikliąja medžiaga, tokia kaip chemoterapinis vaistas - doksorubicinas (DOX). Kontroliuojamas DOX atpalaidavimas gali būti inicijuotas infraraudonųjų spindulių (808 nm) lazeriu. Nanonešikliai, sudaryti iš fosfolipidų (liposomos ir micelės), gali būti panaudoti fotosensibilizatorių įkapsuliavimui, siekiant juos stabilizuoti ir pagerinti patekimą į vėžines ląsteles. Terapinis poveikis aktyvuojamas veikiant raudona arba infraraudonąja šviesa.
Mokslinis vadovas / Supervisor: dr. Simona Steponkienė
Konsultantas: Prof. dr. Vitalijus Karabanovas
Kontaktai / Contacts:
tel. / phone: +37062085574
Mokslo kryptis: Biofizika N 011