Sidebar

Augalų prisitaikymo prie įvairių abiotinių stresorių poveikio mechanizmai yra valdomi sudėtingų signalinių kelių. Elektriniai signalai, kalcio ir ROS bangos yra siejami su  greitu augalų atsaku į abiotinius stresorius, tokius kaip mechaninės pažaidos, šaltis, druskingumas, osmotinis ar oksidacinis stresas. Tačiau lieka neaišku, kaip ląstelės lygmeniu vyksta skirtingų signalų integracija ir kaip atskiros membranų jonų pernašos sistemos veikia elektrinių signalų generavimo metu streso sąlygomis. Augalinės ląstelės vakuolės membranos (tonoplasto) sužadinimas ir papildomas jonų pernašos sistemų kompleksas evoliucijos metu tapo papildomu keliu reguliuoti ląstelės atsakus į stresą. Tačiau supratimas apie tonoplasto veikimo potencialus bei jonų pernašos sistemų funkcionavimą, ypač apie jų veikimą reaguojant į įvairius stresorius, išlieka eksperimentiškai ribotas. Elektrofiziologiniai menturdumblių ląstelių tyrimai galėtų padėti išaiškinti tonoplasto jonų kanalų funkcinį vaidmenį augalų streso metu.

Šios doktorantūros tikslas ištirti, kaip atskirai registruojami plazmalemos ir tonoplasto elektriniai signalai atspindi Nitellopsis obtusa ląstelių atsakus į skirtingą abiotinį stresą.

Uždaviniai:

  • Įdiegti atskirto nuo plazmalemos tonoplasto veikimo potencialo registravimo ir vertinimo metodus.
  • Išaiškinti vakuolės funkciją druskingumo, osmotinio, oksidacinio streso metu.
  • Ištirti ryšį tarp tonoplasto sužadinamumo ir Ca2+ signalų streso sąlygomis.

Mokslinis vadovas / supervisor: Doc. Dr. Vilma Kisnierienė, VU GMC BMI Neurobiologijos ir biofizikos k-dra 

Kontaktai / Contacts:

El. p. / Email: ;

tel. / phone: +37068370724

Mokslo kryptis: Biofizika N 011

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos