Plazminė ląstelių membrana ne tik atlieka itin svarbų vaidmenį homeostazės palaikyme, ji yra ir įvairių bakterijų toksinų bei patologinių baltymų taikiniu. Neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio ar Parkinsono, metu uždegiminiai baltymai pažeidžia membranų struktūrą, tokiu būdu destabilizuoja neuroninių ląstelių funkcijas ir galiausiai lemia jų žūtį. Naujausi tyrimai parodė, kad S100 šeimos baltymai dalyvauja šiuose procesuose, skatindami membranų pažaidą ir prisidėdami prie neurodegeneracinių procesų vystymosi.
Atsižvelgiant į šių procesų svarbą ir siekiant giliau suprasti membranų pažaidos molekulinius mechanizmus bei galimus terapinius sprendimus, būtina detaliai analizuoti lipidinių membranų ir baltymų sąveikas. Šiems tyrimams bus taikomos dirbtinės lipidinės membranos, kurios savo sudėtimi imituoja gyvų ląstelių membranas. Tokios modelinės sistemos leidžia tiksliai kontroliuoti eksperimentines sąlygas, tokias kaip pH, jonų koncentraciją ir elektrinį potencialą, taip sukuriant galimybę molekulinius procesus analizuoti realiuoju laiku.
Šio darbo tikslas – ištirti dirbtinių membranų molekulinę struktūrą ir jų sąveikas su S100 šeimos baltymais elektrocheminėje fazių riboje. Eksperimentai bus atliekami taikant paviršiaus sustiprintą infraraudonosios sugerties spektroskopiją (SEIRAS) ir suminio dažnio spektroskopiją (SFG), kurios pasižymi išskirtiniu jautrumu ir specifiškumu molekulių struktūrai bei tarpmolekulinėms sąveikoms fazių riboje. Šie tyrimai padės geriau suprasti S100 šeimos baltymų sukeliamus membranų pažaidos mechanizmus ir prisidės prie efektyvesnių terapinių strategijų kūrimo.
Mokslinis vadovas / Supervisor: Martynas Talaikis
Kontaktai / Contacts:
tel. / phone: +370 662 68729
Mokslo kryptis: Biochemija N 004