Nukleazės, nukleorūgštis kerpantys fermentai, tradiciškai naudojami molekulinėje biologijoje DNR manipuliacijoms, tokioms kaip plazmidžių kūrimas ir sekų modifikavimas. Pastaruoju metu nukleazės tapo potencialiais įvairių ligų, ypač vėžio, biožymenimis. Moksliniai tyrimai rodo, kad nukleazių aktyvumas vėžio atveju yra neįprastas ir vėžinėse ląstelėse dažnai pastebima jų perteklinė ekspresija. Nepaisant to, specifiškas nukleazių nustatymas vis dar yra sudėtingas. Esami metodai, tokie kaip „DNaseAlert™“, yra taikomi moksliniuose tyrimuose, tačiau nėra plačiai pritaikyti diagnostikai. Yra sukurti tam tikro selektyvumo fluorescenciniai DNR zondai, tačiau ribotas jų prieinamumas stabdo platesnį taikymą.
Bendradarbiaujant su Taivano Kinijos medicinos universitetu, Bioanalizės skyrius siekia sukurti biojutiklius, skirtus nukleazinio aktyvumo nustatymui, sutelkiant dėmesį į MRE11 - nukleazę, siejamą su krūties vėžio atsiradimu. Doktorantūros studijų tikslas – kurti elektrocheminius arba kolorimetrinius biojutiklius nukleazių aktyvumui nustatyti. Uždaviniai: 1) sukurti DNR substratus selektyviam ir neselektyviam nukleazių aptikimui pagal sekos / struktūros giminingumą; 2) sukurti nukleazių aktyvumo nustatymo sistemas, pasitelkiant zondo karpymo reakcijas arba karpymo produktus; 3) patikrinti ir optimizuoti šias sistemas sudėtingų realių mėginių analizei.
Doktorantūros studijos reikšmingai prisidės prie bioelektrochemijos, paviršių mokslo ir analizinės chemijos plėtros, o gauti rezultatai bus publikuoti aukščiausio lygio žurnaluose, tokiuose kaip ACS Sensors, Biosensors&Bioelectronics ir Nature Communications ir pan.
Mokslinis vadovas / Supervisor:
Dr. Dalius Ratautas
Kontaktai / Contacts:
tel. / phone: +370 607 86164
Mokslo kryptis: Biochemija N 004.