Sidebar

 

Dalyko pavadinimas

Mokslo kryptis kodas

Kamieninis padalinys

Šakinis padalinys (-iai)

Enzimologija

Biochemija N 004

Gyvybės mokslų centras

Biochemijos institutas

Biomokslų institutas

Dalyko apimtis kreditais

8

Studijų būdas

Kreditų skaičius

Studijų būdas

Kreditų skaičius

paskaitos

0

konsultacijos

1

individualus

7

seminarai

0

Kurso tikslai

Įvairiapusiškai pagilinti doktorantų (-čių) žinias enzimologjoje, studijuojant klasikinius enzimologijos metodus (Michaelis-Menten kinetika, nuostovioji būsena, daugiasubstratės reakcijos, tiesinės lygties transformacijos, reakcijų slopinimas) jų taikymus šiuolaikiniuose tyrimuose (duomenų analizės metodai, kreivių fitinimas, termodinamika), fermentų veikimo principus (pereinamosios būsenos teorija, fermentinė katalizė, fermentinių reakcijų mechanizmai) ir fermentų pritaikymo (diagnostika, biokatalizė, maisto pramonė, farmacija, medicina) bei kūrimo (fermentų inžinerija, kryptinga evoliucija ir racionalus dizainas, sintetiniai fermentai) galimybes.

Pagrindinės temos

  1. Michaelis-Menten lygties išvedimas ir istorinis kontekstas, evoliucija iki šiuolaikinių metodų (L. Michaelio ir M. Menten darbai, nuostoviosios būsenos principas, Van Slyke, Cullen ir Briggs, Haldane darbai, netiesinės regresinės analizės metodai).
  2. Fermentinių reakcijų slopinimas (slopinimo tipai, slopikliai, fermentai kaip slopiklių-vaistų taikiniai, fermento-ligando sąveikos tyrimai, dokinimas).
  3. Fermentinė katalizė ir veikimo mechanizmai (pasirinktos fermentų klasės gerai žinomi ir charakteringiausi veikimo pavyzdžiai bei mažai tirti, problematiniai aspektai, tyrimų kryptys).
  4. Fermentai biojutikliuose (pritaikyti ir tiriami fermentai, problematika ir aktualumas)
  5. Fermentai kaip biokatalizatoriai (biokatalizės principai, stereo- ir regioselektyvi sintezė, žalioji chemija, metabolizmo ir organizmų inžinerija)
  6. Sintetinės ir nestandartinės aminorūgštys fermentuose (tokių fermentų pavyzdžiai, kūrimo ir atrankos strategijos, tyrimų kryptys ir poreikis)
  7. Dirbtiniai fermentai (fermentai katalizuojantys gamtoje neegzistuojančias reakcijas)
  8. Fermentų kūrimo ir atrankos strategijos (naujomis savybėmis pasižyminčių fermentų poreikis, atrankos sistemų kūrimas ir taikymas)

Pagrindinė literatūra

  1. Apžvalgos ir moksliniai straipsniai periodiniuose žurnaluose: Angewandte Chemie International Edition, Journal of the American Chemical Society, Chemical Reviews, Metabolic Engineering, PNAS, Green Chemistry, ACS Sustainable Chemistry & Engineering, Molecular Catalysis, ACS Catalysis, Journal of Biotechnology ir panašiuose.
  2. Naujausi metodologiniai tyrimai knygų serijose: Methods in Enzymology.
  3. Knygų leidimai: a) A. Cornish-Bowden. Fundamentals of enzyme kinetics. „Wiley Blackwell“, 4th ed., 2012, p. 510. b) H. Bisswanger. Enzyme kinetics. Principles and methods. „Wiley-VCH Verlag GmbH“, 2nd ed., 2008, p. 320.

Vertinimo strategija

Vertinimo kriterijai

Egzaminas arba seminaras

Egzamino metu raštu atsakinėjama į 3 konkrečius klausimus iš pasirinktos temos, po to yra žodžiu atsakinėjama į komisijos pateiktus klausimus. Vertinama dešimties balų sistema.

Seminarui ruošiamas pranešimas, kurio trukmė 30-45 min. paliekant 15 min. laiko diskusijai. Pranešimo tema gali būti parenkma iš pagrindinių temų, tiek sukonkretinant, tiek išplečiant, ar doktorantui (-tei) pasiūlant alternatyvią, ar su doktoranto (-ės) vykdomais tyrimais susijusią temą. Pranešime vertinamas tinkamų ir aktualių literatūros šaltinių parinkimas, pateiktų duomenų atitikimas nurodytai temai, vaizdinės pranešimo dalies kokybė, pranešimo turinys ir atsakymai į klausimus diskusijos metu. Vertinama dešimties balų sistema.

Konsultuojančio (-ių) dėstytojo (-ų) vardas, pavardė

Pedagoginis

vardas

Mokslo

laispnis

El. paštas

Vytautas Petkevičius

 

dr.

Patvirtinta Gyvybės mokslų centro Doktorantūros mokyklos Tarybos posėdyje 2021-10-14, protokolo Nr. (4.10)600000-KT-...

Tarybos pirmininkė dr. Daiva Baltriukienė 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos