Buvusių Vilniaus universiteto (VU) studentų įkurta baltymų inžinerijos įmonė „Biomatter Designs“ pritraukė 500 tūkst. eurų investiciją iš rizikos kapitalo fondų valdytojos „Practica Capital“, „70V“ akceleratoriaus ir verslo angelų.
Siekdami patobulinti itin sudėtingą ir daug išteklių reikalaujantį naujų baltymų kūrimo procesą, „Biomatter Designs“ sukūrė dirbtinio intelekto platformą, skirtą naujos kartos kompiuteriniam baltymų dizainui. Taikant šią platformą kuriamos naujos baltymų molekulės: fermentai, skirti efektyviai ir ekologiškai cheminių junginių sintezei, terapiniai ir DNR kodo redagavimui skirti baltymai.
„Siekiame pakeisti baltymų inžinerijos paradigmą – katalizuoti perėjimą nuo klasikinio baltymų atradimo proceso prie gerai nuspėjamo kompiuterinio baltymų dizaino. Klasikiniai metodai dažnai primena adatos paiešką šieno kupetoje bandant surasti norimą baltymą tarp egzistuojančių ar itin panašių molekulių. Atliekant brangius ir ilgai trunkančius eksperimentus, sugaištama labai daug laiko, o kai kalbame apie sveikatos sektoriaus ar aplinkosaugos sprendimus, laikas tampa itin svarbiu veiksniu. Mūsų technologija geba generuoti norimą baltymo struktūrą nuo pirmojo jo atomo“, – sako „Biomatter Designs“ direktorius Laurynas Karpus.
Kompiuteriu sumodeliuotas padidinto stabilumo fermentas (pilkas), susietas su DNR (raudonas)
VU mokslo prorektorė prof. Edita Sužiedėlienė džiaugiasi „Biomatter Designs“ pritraukta investicija ir pabrėžia, kad vienas iš VU uždavinių yra skatinti studentų ir tyrėjų verslumą.
„Be vykdomų studijų ir mokslo veiklų, svarbi universiteto strategijos dalis yra ir mokslu grįsti inovatyvūs sprendimai visuomenei ir verslui. Universitete sukurtų žinių ir technologijų perdavimas jau veikiančioms įmonėms, naujų inovatyvių įmonių steigimas mokslu grįstoms idėjoms komercinti – tik kelios žinių komercinimo formos. Naujos inovatyvios įmonės, kilusios iš universiteto aplinkos, turi didelį potencialą generuoti aukštos pridėtinės vertės produktus bei paslaugas ir taip prisidėti prie Lietuvos ekonomikos pokyčių transformuojantis iš tradicinės pramonės į žiniomis grįstą ekonomiką su ilgalaikės grąžos perspektyva.
Džiugu, kad „Biomatter Designs“ veikla pastebėta ir įvertinta investuotojų. Startuoliui investicija reiškia didesnes galimybes augti ir plėstis. Universiteto bendruomenei – tai žinia, kad universiteto mokslininkų bei studentų kuriamos idėjos yra aktualios šiandienos visuomenės ir verslo problemoms spręsti ir turi pritaikomumo potencialą. Tad mokslo žiniomis grįstos idėjos, toliau plėtojant jas su verslu ar steigiant inovatyvias įmones, ilgainiui tampa prieinamos kiekvienam vartotojui“, – sako prof. E. Sužiedėlienė.
Prof. dr. E. Sužiedėlienė.
2017–2018 m. „Biomatter Designs“ įkūrėjai dalyvavo tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ Bostone (JAV) ir laimėjo pagrindinį prizą.
„Biomatter Designs“ yra viena iš daugiau nei dvidešimties VU inovatyvių įmonių. Vien per 2019 m. VU startuoliai generavo daugiau kaip 5 mln. eurų apyvartą. Šiose įmonėse dirba daugiau nei 170 darbuotojų.
Parengė naujienos.vu.lt