Šių metų lapkričio 13-22 d. vyksta tarptautinis sintetinės biologijos konkursas „iGEM“ (angl. International Genetically Engineered Machine Competition).

Iš Vilniaus universiteto (VU ) studentų, daugiausia – Gyvybės mokslų centro (GMC) atstovų sudaryta „Vilnius-Lithuania iGEM 2020“ komanda vėl susirungs su geriausiomis pasaulio aukštųjų mokyklų komandomis.

„Nors šiemet dėl pandemijos komanda į Bostoną nevyksta, „iGEM“ konkursas persikėlė į virtualią erdvę. Šiame konkurse Lietuvą atstovausime jau 6-ąjį kartą“, – sako „Vilnius-Lithuania iGEM 2020“ komandos vadovė, VU GMC molekulinės biologijos studijų programos 4 kurso studentė Ieva Lingytė.

Šių metų „Vilnius-Lithuania iGEM 2020“ komandos projektas „FlavoFlow“ pristato patogeninių žuvų infekcijų temą. Pasak I. Lingytės, ši tema pasirinkta neatsitiktinai.

„Patogeninių žuvų infekcijos, sukeliamos Flavobacterium genties bakterijų, išties pavojingas reiškinys. Tokios infekcijos žuvų ūkiuose vos per 72 valandas gali nusinešti apie 70 proc auginamos produkcijos, todėl labai svarbu gebėti kuo tiksliau ir greičiau identifikuoti ligos sukelėją“, – įsitikinusi I. Lingytė.

Norėdami išspręsti šią problemą, „Vilnius-Lithuania iGEM 2020“ komanda sukūrė greitą detekcijos įrankį ankstyvai šių ligų diagnostikai ūkiuose. „Tačiau tai dar ne viskas, ką nutarėme parodyti konkurse, kuriame dalyvauja stipriausių pasaulio aukštųjų mokyklų studentų komandos. Siekdami padėti pagrindus šios problemos įvairiapusiams sprendimams, sukūrėme platformas šių egzogeninių žuvų infekcijų gydymui bei prevencijai“, – sako komandos vadovė.

Kuriant šį projektą, kaip ir kasmet, didelis dėmesys skirtas matematiniams skaičiavimams ir programinės įrangos kūrimui. Tai ateityje diagnostinių testų kūrimą padės paversti dar paprastesniu.

Pasidomėjus, kokių rezultatų komanda tikis pasiekti šių metų konkurse, I. Lingytė atskleidžia, kad dalyvavimas jame nėra lengvas pasivaikščiojimas. „Bene visos konkurse dalyvaujančios komandos kasmet turėdavo vieną išskirtinį bruožą – maksimalizmą, kurio vedini sau išsikeldavo aukščiausius tikslus, todėl ir šių metų komandos lūkesčiai – maksimalūs. Tačiau vien dalyvavimas tokio masto konkurse bei galimybė garsinti Lietuvos ir savo universiteto vardą pasaulyje jau yra didelis laimėjimas“, – sako GMC studentė.

Lietuviai „iGEM“ konkurse dalyvauja nuo 2015 metų. Būtent 2015 metais komanda pelnė aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją mokslo pažangos srityje. 2016-ųjų komanda iškovojo aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją medicinos kategorijoje, 2017-ųjų komanda laimėjo pagrindinį konkurso prizą. 2018-ųjų komanda iškovojo bronzos medalius ir pelnė nominacijas vieno iš penkių geriausių mokslo pagrindų ir matematinio modelio kategorijose. Praėjusiais metais „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda laimėjo aukso medalį bei buvo nominuota tarp geriausių komandų net keturiose kategorijose.

Pranešimą parengė Gediminas Dubonikas