Pirmadienį VU Gyvybės mokslų centre (VU GMC) vyko užsienio šalių ambasadorių, akredituotų Lietuvai, susitikimas. Šis renginys tradiciškai organizuojamas minint Valstybės dieną.
VU GMC šių metų susitikimo vieta tapo neatsitiktinai – pasak susitikimą pradėjusio LR Užsienio reikalų ministerijos viceministro D. Čekuolio, Gyvybės mokslų centras yra neabejotinas savo srities lyderis. „Šį susitikimą rengiame GMC, nes jūs lyderiaujate ne tik infrastruktūra, bet ir idėjomis“, – sveikindamas į renginį susirinkusius diplomatus sakė D. Čekuolis.
Po jo pasisakymo žodį tarė VU GMC vadovas dr. G. Valinčius, kuris pristatė Gyvybės mokslų centrą ir gyvybės mokslų sektorių Lietuvoje.
Dr. G. Valinčius svečiams atskleidė gyvybės mokslų raidą mūsų šalyje, supažindino su GMC įkūrimo istoriją, papasakojo apie naujas VU GMC studijų programas, pristatė mokslinius pasiekimus bei centre dirbančius tyrėjus.
„Mūsų mokslininkai ne tik aktyviai reiškiasi tyrimų srityje. Jie dalyvauja vertės grandinėse, jų kuriamos žinios jau šiandien komercializuojamos ne tik šalies, bet ir tarptautinėse aukštųjų technologijų rinkose”, - sakė jis.
Pasak dr. G. Valinčiaus, Lietuvos gyvybės mokslų pramonės sektorius kuria itin dideles pridėtines vertes. „Džiugu, kad mūsų vyriausybė užsibrėžė ambicingą tikslą – iki 2030 metų pasiekti, kad Lietuvoje 5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto generuotų gyvybės mokslų industrija”, – šalies viziją apžvelgė VU GMC vadovas.
Jis taip pat pasidalino ambicingais centro plėtros planais, kurie numato glaudžią partnerystę su Europos molekulinės biologijos laboratorija (EMBL), kurios nare Lietuva tapo 2019 metais.
Renginyje dalyvavusiems ambasadoriams pasidomėjus, kaip VU GMC sugeba iš užsienio susigrąžinti jaunus talentus, dr. G. Valinčius atskleidė, kad šios sėkmės paslaptis – „atviros durys“.
„Puikiai suprantame, kad geriausi tyrėjai nori išvykti tobulėti svetur, todėl tikrai neprieštaraujame jų norams tęsti mokslus geriausiuose pasaulio universitetuose. Tačiau visada jiems sudarome galimybes grįžti, niekada neužtrenkiame durų“, – sako dr. G. Valinčius. – „Nors ir negalėdami pasiūlyti tokių pinigų, kokie mokami pasaulinėse laboratorijose, suteikiame jiems kitus dalykus: komfortišką darbo aplinką, galimybę dirbti savarankiškai, jų pasiekimų viešinimą ir pripažinimą. Tai grįžtančius specialistus motyvuoja, nes Gyvybės mokslų centre jie jaučiasi įvertinti“.
Renginio metu taip pat vyko diskusijos, pranešimus skaitė gyvybės mokslų sektoriuje dirbančių kompanijų atstovai. Susitikime su užsienio šalių diplomatais dalyvavo ir GMC dirbantys ar studijuojantys užsieniečiai.
Po pasisakymų ir diskusijų serijos sekė ekskursija po laboratorijas. VU GMC tyrėjai svečius supažindino su darbo specifika, parodė laboratorijų įrangą, atskleidė ateities planus, papasakojo apie naujausius mokslinius pasiekimus.
nuotr. E. Kurausko