Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro doktorantas Gytis Druteika tapo šių metų prof. Virginijaus Šikšnio stipendijos laureatu. Stipendija skiriama trečiosios pakopos studentams už tarptautiniu mastu pripažintus mokslinius pasiekimus gyvybės mokslų srityje.
Stipendija įsteigta 2022 m., bendradarbiaujant Vilniaus miesto plėtros agentūrai „Go Vilnius“ ir VU Gyvybės mokslų centrui. Metinis stipendijos fondas siekia 10 tūkst. eurų.
Šis įvertinimas – tai ne tik simbolinis pripažinimas, bet ir reali finansinė paskata jaunajam mokslininkui tęsti aukšto lygio mokslinę veiklą. Šiemet stipendijai gauti keliamus aukštus akademinius ir mokslinius reikalavimus atitiko vienintelis kandidatas – G. Druteika. Jaunasis mokslininkas ieško sprendimų, padėsiančių įveikti dabartinius apribojimus, susijusius su DNR „žirklių“ taikymu genų inžinerijoje. Tokie įrankiai ateityje galėtų būti taikomi paveldimoms genetinėms ligoms gydyti.
„Įprastai genų redagavimui naudojamos CRISPR-Cas9 ir Cas12a DNR „žirklės“ geba itin efektyviai kirpti „blogus“ genus. Tačiau pasitaiko situacijų, kai šių žirklių dydis riboja jų pristatymą į tikslines ląsteles. Savo doktorantūros metu atlieku tyrimus, kuriais bandome išspręsti šią problemą – siekiame ištirti plačiai gamtoje paplitusias itin mažas DNR „žirkles“, vadinamas TnpB baltymais, ir pademonstruoti jų potencialą genų redagavimo srityje“, – sako doktorantas.
Jis džiaugiasi, kad gali prisidėti prie reikšmingų pokyčių šioje sparčiai augančioje srityje, dirbti kartu su vienais geriausių ekspertų ir augti tarp kitų gabių jaunųjų tyrėjų. „Esu labai laimingas, kad dirbdamas genų redagavimo srityje galiu ne tik semtis patirties iš šios srities ekspertų, bet ir prisidėti prie tyrimų, kurie publikuojami prestižiniuose mokslo žurnaluose. Žinia, kad tapau stipendijos laureatu, labai pradžiugino – ypač žinant, kiek daug talentingų doktorantų studijuoja Gyvybės mokslų centre. Man, kaip jaunajam mokslininkui, vardinė prof. V. Šikšnio stipendija yra ne tik reikšmingas mokslinių pasiekimų įvertinimas, bet ir paskata nesustoti tobulėti bei siekti aukščiausių tikslų.“
Stipendija pavadinta prof. V. Šikšnio, vieno iš CRISPR-Cas9 genomo redagavimo technologijos pradininkų, vardu. Tai ne tik simbolinis iškilaus mokslininko įvertinimas, bet ir aiški žinia apie tai, kad Vilnius mato mokslą kaip strateginę miesto ateities kryptį. Tokios iniciatyvos skatina talentingus tyrėjus kurti savo ateitį Vilniuje, prisidėti prie gyvybės procesų pažinimo ir sprendimų, galinčių padėti gydyti paveldimas ligas, taikyti pažangias vėžio terapijas, kurti tikslesnius diagnostikos metodus ar net genetiškai tobulinti augalus žemės ūkiui.
![]() |
„Go Vilnius“ atstovas Rokas Kolovskis, Gytis Druteika, VU GMC direktorius dr. Arvydas Lubys. Nuotr. Eimanto Ubarto |