Vilniaus universitetas (VU) ir dvi įmonės – „Caszyme“ ir „nSAGE“, vykdydamos projektą „E! Universali CRISPR principu pagrįsta diagnostikos platforma (UNCOVER)“, sieks sukurti CRISPR-Cas pagrindu veikiančią diagnostikos platformą, leidžiančią greitai ir tiksliai aptikti infekcines ligas.
Ši platforma bus universali, patogi naudoti, tinkama žmonių ir gyvūnų sveikatos tyrimams ir lengvai pritaikoma įvairiems patogenams bei ligų biožymenims nustatyti.
Daugiau nei 14 metų patirtį CRISPR-Cas tyrimuose turintis dr. Gintautas Tamulaitis šiame projekte vadovaus VU moksliniams tyrimams. Jis yra daugiau kaip 30 mokslinių publikacijų, tarp jų dviejų – „Science“ žurnale, autorius ir penkių Europos bei JAV patentų bendraautoris. Jo novatoriški tyrimai atskleidė naujus bakterijų antivirusinės signalizacijos mechanizmus ir leido suprasti III tipo CRISPR-Cas sistemos veikimo principus.
![]() |
Dr. Gintautas Tamulaitis. VU nuotr. |
„Pasitelkdami III tipo CRISPR-Cas sistemose naudojamą natūralų signalo stiprinimą, siekiame sukurti naujos kartos diagnostikos platformą, kuri būtų plačiai pritaikoma sveikatos priežiūroje ir molekulinėje diagnostikoje“, ‒ sako VU Gyvybės mokslų centro mokslininkas dr. G. Tamulaitis.
Projektas bus vykdomas VU Gyvybės mokslų centre, pritaikant čia sukauptą patirtį genomo redagavimo, biomolekulinių tyrimų, genomikos, neurobiologijos, molekulinių ligų mechanizmų ir biotechnologijų srityse.
„Partnerystė yra esminė grandis, jungianti unikalią patirtį su inovatyviais sprendimais. Bendradarbiaudami su įmone „nSAGE“ ir VU, galime išnaudoti CRISPR technologijos galimybes ir paversti jas praktiškai pritaikomais diagnostikos įrankiais. UNCOVER projektas puikiai atspindi „Caszyme“ įsipareigojimą kurti aukštos kokybės CRISPR pagrįstus sprendimus“, ‒ sako įmonės „Caszyme“ generalinė direktorė ir viena iš jos įkūrėjų dr. Monika Paulė.
UNCOVER projekto partneriai naudos pažangias bioinformatikos ir baltymų inžinerijos technologijas, siekdami atrasti naujus ir optimizuoti esamus Cas baltymus, taip pagerindami jų jautrumą ir specifiškumą.
„Norėdami sukurti jautresnę ir tikslesnę diagnostikos platformą, panaudosime savo turimas žinias ir įdirbį bioinformatikos ir Cas baltymų inžinerijos srityse, siekdami sistemingai optimizuoti šią sistemą“, – teigia „Caszyme“ vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. Giedrius Gasiūnas.
Sukurta platforma bus testuojama naudojant pacientų mėginius ir užpildys svarbią spragą greitųjų diagnostinių testų srityje (angl. Point-of-Care diagnostics). Taip platforma pagerins ligų aptikimo galimybes ne tik Lietuvos, bet ir pasauliniu mastu.
„Ilgalaikė „nSAGE“ vizija – tapti diagnostikos ir genų terapijos inovacijų lyderiais, prisidėti prie precizinės medicinos ateities kūrimo. Bendradarbiaudami su „Caszyme“ ir VU, siekiame sukurti itin jautrią diagnostikos sistemą, kuri nereikalautų mėginio amplifikacijos. Šia technologija siekiame smarkiai pagerinti diagnostikos tikslumą ir efektyvumą, ypač infekcinių ligų tyrimuose, ir užpildyti svarbią spragą tiesioginės diagnostikos srityje“, ‒ sako įmonės „nSAGE“ generalinis direktorius Bonghee Lee.
„Bendradarbiavimas leidžia sujungti patirtį su inovacijomis ir taip skatinti technologinę pažangą. Partnerystė su „Caszyme“ ir VU suteikia galimybę maksimaliai išnaudoti CRISPR technologijos potencialą. Mūsų tikslas – paversti šios technologijos universalumą praktiškais diagnostiniais sprendimais“, ‒ sako „nSAGE“ vyriausioji mokslo darbuotoja Solji Park.
UNCOVER projektas prasidėjo balandžio 1 d. ir truks trejus metus.
Projektas „E! Universali CRISPR principu pagrįsta diagnostikos platforma (UNCOVER)“ yra bendrai finansuojamas Europos Sąjungos (projekto Nr. 7803) pagal sutartį su Lietuvos mokslo taryba.
![]() |