Justas Vaitekūnas apgynė disertaciją „Piridino ir piridinolių skaidymo fermentai ” ir jam buvo suteiktas biochemijos mokslo krypties daktaro laipsnis.
Mokslinis vadovas: prof. dr. Rolandas Meškys
Disertacijos gynimo tarybos sudėtis: Tarybos pirmininkė - dr. Julija Armalytė – (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biochemija); dr. Gražvydas Lukinavičius (Makso Planko institutas, Vokietija, gamtos mokslai, biochemija), dr. Inga Matijošytė (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biochemija), dr. Dalius Ratautas (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biochemija), prof. dr. Saulius Serva (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biochemija).
Piridinas ir jo dariniai į aplinką patenka tiek iš gamtinių, tiek iš antropogeninių šaltinių. Visuotinai pripažįstama, kad juos gali skaidyti įvairios aplinkoje esančios bakterijos, tačiau piridino darinių skaidymo mechanizmai dar nėra iki galo išaiškinti. Šioje disertacijoje nagrinėjami nauji katabolizmo keliai ir fermentai, dalyvaujantys N-heterociklinių aromatinių junginių mikrobiologiniame skaidyme. Nustatyti keturi nauji metabolizmo keliai suteikia esminių įžvalgų apie bakterijų prisitaikymą prie piridino junginių ir praplečia mūsų supratimą apie mikrobiologinę detoksikaciją. Šios žinios atskleidžia bakterijų evoliucinį išradingumą, reaguojant į cheminių medžiagų įvairovę aplinkoje. Ksenobiotikų katabolizmo bakterijose tyrimai peržengia fundamentinių mokslinių tyrimų ribas. Tyrimo metu atrasti įvairių klasių ir šeimų fermentai gali būti panaudoti bioremediacijos, žaliosios chemijos ir sintetinės biologijos srityse. Tai išryškina mikrobų fermentų įvairovės biotechnologinį potencialą ir atveria kelią pažangiems bei tvariems aplinkosaugos ir pramoniniams procesams.
![]() |