Baltijos Biotechnologijų centro įkūrimas - tai ambicinga Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyvybės mokslų ir biotechnologijų organizacijų iniciatyva, kuria siekiama suvienyti regiono biotechnologijų sektorių ir suteikti Baltijos šalims lyderio pozicijas inovacijų srityje. Baltijos biotechnologijų centras - tai nėra infrastruktūros projektas, tai nauja perspektyva, integruojanti regioną į vieningą inovacijų erdvę. Tai erdvė ir platforma, kurioje tikimąsi gims sprendimai didžiausiems pasaulio iššūkiams ir bus kuriamas tvarus Baltijos šalių ateities modelis. Ši iniciatyva žymi jaudinančią pradžią, formuojančią regiono biotechnologijų sektorių ateinantiems dešimtmečiams.
Baltijos Biotechnologijų centro iniciatoriai - „Biocatalyst Foundation“ (Latvija), asociacija „LithuaniaBIO“ (Lietuva), Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras (Lietuva), Latvijos Organinės sintezės institutas (Latvija), Estijos Biotvarumo centras (Estija), Talino Technologijos Universitetas (Estija) ir „Synbio Powerlabs“ (Suomija).
Projektas BIOCONNECT buvo finansuojamas iš Europos Sąjungos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas Europa“ pagal dotacijos sutartį 101134908.
Šis centras bus dinamiška verslo, mokslo, politikos formuotojų ir visuomenės bendradarbiavimo platforma, skatinanti tarptautinę partnerystę, dalijimąsi ištekliais ir stiprinanti regiono konkurencingumą pasaulinėje rinkoje.
Pagrindinės centro veiklos kryptys:
- Inovacijų spartinimas: sujungdamas talentus ir išteklius, centras skatins naujų biotechnologinių sprendimų, skirtų pasaulinėms problemoms, tokioms kaip klimato kaita ir visuomenės sveikata, spręsti, kūrimą.
- Talentų ugdymas: Bendradarbiaujant su universitetais ir mokslinių tyrimų centrais, bus kuriamos naujos švietimo programos ir iniciatyvos, skirtos pritraukti ir ugdyti aukštos kvalifikacijos specialistus.
- Investicijų pritraukimas: Išnaudojant regiono potencialą, centras taps patrauklus investuotojams, norintiems paremti perspektyvius biotechnologijų projektus.
- Koordinuotas ir vieningas požiūris į ES reguliavimo diskusijas gerokai sustiprins regiono įtaką. Kai trys šalys suderina savo pozicijas ir aktyviai dalyvauja diskusijose, jos tampa daug stipresne jėga. Tikslas - ne tik dalyvauti diskusijose dėl reguliavimo, bet ir sukurti bei ginti vieningą reguliavimo poziciją, atspindinčią Baltijos šalių biotechnologijų sektoriaus interesus ir poreikius.
- Visuomenės įtraukimas: Per viešus renginius, seminarus ir informacines kampanijas centras didins informuotumą apie biotechnologijų svarbą ir naudą kasdieniame gyvenime.
2023 m. pabaigoje pradėtas įgyvendinti BIOCONNECT projektas pagal Europos Sąjungos Mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizon Europe“ padėjo pagrindus regiono biotechnologijų ekosistemos plėtrai. Šių metų sausio 30 d. Tartu (Estija) buvo pristatytas išsamus veiksmų planas, kuriame išdėstyta daugiau kaip 40 iniciatyvų, skirtų sektoriaus ekonomikos augimui ir Baltijos regiono tarptautinio žinomumo didinimui. Taip pat buvo pristatytas viešai prieinamas įmonių, mokslinių tyrimų institucijų ir klasterių Baltijos šalyse žemėlapis. Trumpą pristatymą ir veiksmų planą galima rasti čia https://bioconnectproject.eu/.
![]() |