Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro (GMC) Biotechnologijos instituto mokslinkui prof. Sauliui Klimašauskui suteikta Europos mokslo tarybos (European Research Council, ERC) Proof of Concept dotacija projektui „Funkciniai kofaktoriai tiksliniam biomolekulių modifikavimui“ (Functional cofactors for targeted modification of biomolecules, CoMBi). Su ERC bus pasirašyta sutartis dėl 150 tūkst. eurų fiksuotosios sumos (lump-sum) skyrimo.
Ši ERC dotacija yra skiriama konkurso būdu. Konkurse gali dalyvauti mokslininkai, jau įgyvendinę projektą pagal vieną iš pagrindinių ERC finansavimo schemų – tai rodo aukščiausio lygio mokslinius pasiekimus. Prof. S. Klimašauskas 2017 m. gavo prestižinę 2,5 milijono eurų ERC dotaciją patyrusiems mokslininkams (Advanced Grant) ir sėkmingai įgyvendino projektą, skirtą pažangioms epigenomo tyrimo technologijoms vystyti.
Lanksti finansavimo schema leidžia plėtoti biotechnologijas
„Šiemet gautas finansavimas leis pratęsti šiuos darbus, siekiant komercializuoti tyrimų rezultatus ir pritaikyti juos mokslinėje bei pramoninėje veikloje. Nors tai nėra labai didelė suma, ji skiriama pagal labai lanksčią finansavimo schemą, leidžiančią efektyviai derinti tyrimus, technologinę plėtrą bei kitus komercializacijos aspektus, kad pasiektume maksimalų rezultatą ir teiktume vertę tiek mokslui, tiek pramonei“, – teigia prof. S. Klimašauskas.
„Vienas iš mūsų tyrimų tikslų buvo susintetinti SAM (S-adenozilmetionino) analogus, kurie būtų tinkami kryptingam biomolekulių modifikavimui pasitelkiant metiltransferazes. Iki šiol mes ir dar kelios mokslininkų grupės pasaulyje juos sintetiname chemiškai. Tačiau ši procedūra yra gana sudėtinga ir brangi, nes reakcijoje susidaro junginių mišinys, iš kurio reikia išskirti funkciškai aktyvų izomerą. Vėlesni mūsų tyrimai parodė, kad fermentų naudojimas gali būti daug efektyvesnis ir selektyvesnis būdas, – aiškina biochemijos profesorius. – Fermentinė sintezė vyksta švelnesnėmis sąlygomis, tiesiogiai susidarant funkciniam kofaktoriaus izomerui. Taigi pirminis CoMBi projekto tikslas yra mūsų sukurtą laboratorinį sintezės kelią perkelti į technologinius rėmus, t. y. išbandyti, ar jis gali būti efektyvus pramoniniu formatu.“
Technologijos pritaikymas vėžio diagnostikoje
Epigenomo tyrimų technologijos, kurias kuria ir naudoja prof. S. Klimašausko vadovaujama tyrėjų grupė, turi didelį potencialą vėžio ir kitų ligų diagnostikoje. Tai atveria naujus kelius atlikti tikslesnes ir ankstyvesnes diagnozes molekuliniu lygmeniu, suteikiant galimybę analizuoti biomolekules aukštesniu jautrumu ir detalumu, kuris padės geriau suprasti ligos pradžią ir jos progresavimą. Tačiau pagrindinis iššūkis – trūksta reagentų, kurie būtini šiems tyrimams atlikti. Šiuo metu minėtų SAM analogų prieinamumas pasaulyje yra labai ribotas ir tai mažina galimybes plačiau taikyti šią technologiją.
„Gauname vis daugiau užklausų tiek iš mokslinių grupių, tiek iš kompanijų, besidominčių mūsų sukurtomis medžiagomis. Tai rodo, kad yra didžiulė paklausa. Jei mūsų bandymai pasiteisins, antrame etape sieksime šią technologiją su specifiniais kofaktoriais pasiūlyti komerciniams partneriams, galintiems ją pritaikyti ir komercializuoti. Tai leis išspręsti dabartinę problemą: nors ši technologija labai reikalinga, šiuo metu ji yra sunkiai prieinama, nes niekas neturi reikiamų reagentų, kuriuos mes sukūrėme“, – sako VU mokslininkas.
ERC Idėjos įvertinimo dotacija yra skirta paskatinti pirmuosius mokslinių tyrimų rezultatų pritaikymo – tiek komercinio, tiek visuomeninio – žingsnius. Prof. S. Klimašausko tyrimai ne tik prisidės prie naujų biotechnologinių įrankių kūrimo, bet ir stiprins VU bei Lietuvos pozicijas tarptautinėje mokslinių inovacijų arenoje.