Gruodžio 2 d. Lietuvos mokslų akademijoje Vilniuje vyks išskirtinis simpoziumas, skirtas Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) veiklos 50-mečiui ir Lietuvos narystės šioje organizacijoje 5 metų sukakčiai paminėti. Renginyje dalyvaus ir išskirtinė viešnia – EMBL generalinė direktorė prof. Edith Heard, taip pat bus pristatyta unikali EMBL ir Lietuvos mokyklų vaikų piešinių paroda.
„Lietuvos narystė EMBL, prasidėjusi 2019 m., tapo istoriniu žingsniu šalies mokslo raidoje. Tai atvėrė galimybes mūsų tyrėjams prisijungti prie pažangiausių tarptautinių projektų, naudotis moderniausiomis technologijomis ir stiprinti savo kompetencijas bendradarbiaujant su pasaulinio lygio mokslininkais. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre įkurtas EMBL Partnerystės institutas tapo platforma, kurioje kuriamos naujausios technologijos, o jauni mokslininkai gali dirbti ir mokytis tarptautinėje aplinkoje. Šis renginys – tai svarbi proga pažymėti, kaip tarptautinis bendradarbiavimas skatina mokslo inovacijas ir prisideda prie Lietuvos pozicijų stiprinimo gyvybės mokslų srityje visame pasaulyje“, – sako pirmoji lietuvė, atlikusi stažuotę EMBL, ir šio renginio organizatorė prof. Vytautė Starkuvienė-Erfle.
Dalyvaus EMBL generalinė direktorė prof. Edith Heard
Simpoziume dalyvaus tarptautinių mokslininkų ir ekspertų komanda. EMBL generalinė direktorė profesorė Edith Heard, viena įtakingiausių asmenybių gyvybės mokslų pasaulyje, kalbės apie EMBL veiklos istoriją ir ateities iššūkius. Suomijos molekulinės medicinos instituto tyrimų direktorius profesorius Oli Kallioniemi pristatys technologijų, dirbtinio intelekto ir atvirų duomenų svarbą gyvybės mokslų pažangai, o Lietuvos mokslų tarybos (LMT) pirmininkas dr. Gintaras Valinčius apžvelgs molekulinės biologijos raidą Lietuvoje.
Diskusijoje „Gyvybės mokslai ir technologijos: o kas toliau?“, be EMBL generalinės direktorės prof. E. Heard ir LMT pirmininko dr. G. Valinčiaus, dalyvaus ir išskirtinis profesorius Virginijus Šikšnys bei EMBL Partnerystės instituto pagrindinis tyrėjas dr. Stephenas Knoxas Jonesas. Diskusijos moderatorius Donatas Staniulis kvies apmąstyti gyvybės mokslų ateitį ir naujas kryptis Lietuvoje ir pasaulyje.
Unikali EMBL ir Lietuvos mokyklų vaikų piešinių paroda
Renginio dalyviai turės galimybę išvysti unikalios parodos „Tyrinėti ir kurti: mokslas, tapęs menu“, kurioje susitiks mokslas ir menas, fragmentą. Parodoje bus pristatyti EMBL „Imaging“ centro aukštos raiškos mikroskopijos vaizdai, atskleidžiantys molekulinio pasaulio grožį, ir Lietuvos mokinių darbai. Kiekvienas eksponuojamas meno kūrinys atspindi smalsumą bei kūrybiškumą ir kviečia lankytojus tyrinėti mokslo paslaptis per meno prizmę. Paroda skirta pažadinti norą giliau suprasti mokslą ir jo įtaką pasauliui.
Renginį organizuoja Vilniaus universitetas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras, EMBL, STEAM centrai ir Lietuvos mokslų akademija. Renginio rėmėjai – „Thermo Fisher Scientific“, „Linea Libera“, Ateities biomedicinos fondas ir „Caszyme“.