Vilniaus universitete ir VU Gyvybės mokslų centre praėjusią savaitę svečiavosi Švedijos karališkosios mokslų akademijos narys ir Upsalos universiteto teorinės chemijos profesorius Johanas Åqvistas. Jis yra gerai žinomas dėl savo novatoriško darbo kuriant ir modeliuojant fermentus kompiuteriniais įrankiais, siekiant suprasti, kaip fermentai veikia ekstremaliomis aplinkos sąlygoms, tokioms kaip didelis karštis, šaltis ar slėgis. Savo paskaitoje „Kaip fermentai prisitaiko prie šalčio?“ jis pristatė unikalių ektoterminių rūšių fermentų prisitaikymo prie šalčio principus, nagrinėdamas, kaip šie fermentai išlaiko aukštą katalizinį greitį net esant žemai temperatūrai.
„Johano paskaita buvo įdomi, nes joje buvo aptarti organizmai tiek mikro-, tiek makrolygiu. Organizmai gyvena labai įvairiose klimato sąlygose, tačiau mechanizmai, leidžiantys tai padaryti, veikia molekuliniame lygyje“, – pastebėjo VU GMC mokslininkas Stephenas Knoxas Jonesas.
Į GMC atvykusį profesorių Johaną Åqvistą šiltai pasveikino GMC direktoriaus pavaduotoja tarptautinei veiklai prof. Vytautė Starkuvienė-Erfle, o vėliau ir GMC direktorius dr. Kastis Krikštopaitis, kuris taip pat profesorių pristatė auditorijai bei moderavo diskusiją. Po paskaitos prof. Åqvistas prisijungė prie GMC vadovybės, įskaitant direktorių, direktoriaus pavaduotoją, bei institutų direktorius prof. Eglę Lastauskienę ir dr. Vytautą Smirnovą privačiam susitikimui. Šio susibūrimo metu dalyviai vaišinosi kava ir lietuviškais saldumynais, o dr. Kastis Krikštopaitis prof. Åqvistui kaip padėkos ženklą įteikė Jędrzej Śniadecki knygą „Apie organines būtybes“. Tuo tarpu Prof. Åqvistas GMC svečių knygoje įrašė palinkėjimą.
Po paskaitos svečias turėjo progą apžiūrėti VU Gyvybės mokslų centro infrastruktūrą, susipažinti su mokslininkais ir jų vykdomais tyrimais. Pirmiausia prof. Åqvistas apsilankė genų redagavimo įrankiams kurti ir tirti skirtose laboratorijose, kur savo mokslinėms grupėms vadovauja Dr. S. K. Jonesas ir Dr. Patrick Pausch. Vėliau ekskurisija buvo pratesta ir į Dr. Jorūnės Sakalauskaitės laboratoriją, kur ši su savo grupe tyrinėja moliuskų pigmentus bei senovinius baltymus iš archeologinių mėginių. Pasak S. K. Joneso, šis ir kiti užsienio mokslininkų vizitai yra ne tik puiki galimybė parodyti GMC tyrimų kokybę, įrangą, personalą ir žinias, bet taip pat GMC mokslininkų bendruomenei augti mokslo atžvilgiu ir pajausti pasaulinio mokslo pažangą, didinti GMC tarptautinį matomumą ir toliau plėtoti bendradarbiavimą su kitais pasaulio mokslininkais.