Vasario 15 d. 13 val. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) Didžiojoje auditorijoje bus rodomas režisieriaus Mindaugo Survilos filmas „Sengirė“. Jis tapo žiūrimiausiu dokumentiniu filmu Lietuvos istorijoje.
Pernai šį filmą mūsų šalies kino teatrų ekranuose išvydo daugiau nei 60 tūkst. žiūrovų.
Su žiūrovais susitiks ir „Sengirės“ režisierius, VU alumnas Mindaugas Survila. Jis tuomečiame VU Gamtos mokslų fakultete baigė biologijos bakalauro ir ekologijos ir aplinkotvarkos magistrantūros studijas. Dar mokydamasis penktoje klasėje svajojo sukurti tokį filmą. Iš pradžių M. Survila fotografavo gamtą. Mokykloje dalyvaudavo Lietuvos ir Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konferencijose, kur pristatydavo savo mokslinius gamtos stebėjimus, gausiai iliustruotus nuotraukomis. Baigdamas magistrantūros studijas baigė kurti ir pirmąjį filmą „Susitikimas su žuvininkais“, kuris įvertintas Petro Abukevičiaus premija kaip geriausias lietuviškas filmas apie gamtą. Iškart po to ėmėsi kurti „Stebuklų lauką“.
Filmui „Sengirė“ režisierius ruošėsi aštuonerius metus. Šią dokumentinę poemą jos kūrėjai apibūdina kaip vietą, kurioje ne tik ištirpsta laiko ribos, bet ir viskas, kas egzistuoja, stiebiasi į amžinybę. Filmas nufilmuotas paskutiniuose išlikusiuose senosios Lietuvos girios plotuose. Poetiška, netipiška poema apie gamtą kviečia žiūrovus į begalinę kelionę: pradedant miško brūzgynais ir vilkų urvais, kylant aukštyn į juodųjų gandrų lizdus, neriant gilyn į povandeninius miškus ir sugrįžtant į pakraštį miško, kur gyvena žmogus. Šioje dokumentinėje juostoje nėra jokio užkadrinio balso, tik beveik apčiuopiami, stiprūs girios, jos gyventojų garsai ir kamera užfiksuotos magiškos akimirkos.
„Man skauda, kad Lietuvoje mažėja miškų, o su jais dingsta tie, kurie juose gyvena. Galima pasiimti plakatą ir pastovėti prie Seimo, tačiau man atrodo, kad veiksminga žmonėms girias parodyti, gal jie pažins ir pamils jas. O tai, ką žmogus myli, juk labai saugo. Kūrėme filmą tam, kad papasakotume apie seniausius ir vertingiausius Lietuvos miškus. Apie tai, kad mes juos dar turime ir kad dar galime išsaugoti“, – viename interviu yra sakęs M. Survila. Beje, jis „Žmonės 2019“ apdovanojimuose buvo tarp Metų kultūros žmogaus nominantų.
„Sengirė“ savo kelionę pradėjo 2017 m. lapkritį pasauline premjera viename didžiausių ir prestižiškiausių pasaulio tarptautinių dokumentinių filmų festivalių Amsterdame – IDFA. Nacionalinė šio filmo premjera įvyko pernai kovo 29 d. „Kino pavasario“ filmų festivalyje. Ši dokumentinė poema pelnė du Sidabrinės gervės apdovanojimus už geriausią operatoriaus darbą (M. Survila) bei profesinės meistrystės (garso takelis) darbą (Saulius Urbanavičius, Jonas Maksvytis), taip pat dar aštuonis kitus apdovanojimus. Per kiek daugiau nei metus „Sengirė“ rodyta 35 filmų festivaliuose, ji aplankė 20 pasaulio šalių, tarp jų – Australiją, JAV, Kanadą.
VU GMC tęsia tradiciją prasmingai minėti Vasario 16-ąją, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Pernai organizuota rekordinio susidomėjimo sulaukusi akcija „Saulėtekio kelias“, į gyvą grandinę sujungusi Saulėtekio slėnio akademinę bendruomenę, kuri simboliškai atkartojo Baltijos kelią. Šiemet VU GMC savo bendruomenei ir visam universitetui dovanoja unikalią galimybę dviejuose ekranuose išvysti Lietuvos ir užsienio publikos abejingos nepalikusį dokumentinį M. Survilos filmą „Sengirė“.