Sidebar

Aistė Lekoveckaitė apgynė disertaciją „Vabalai (Insecta, Coleoptera) antros irimo stadijos Lietuvos dažniausių lapuočių medžių rūšių virtuoliuose“ ir jai buvo suteiktas zoologijos mokslo krypties daktaro laipsnis.

Šios disertacijos mokslinė vadovė – VU GMC prof. dr. Virginija Podėnienė.

Disertacijos gynimo tarybai pirmininkavo prof. dr. Kęstutis Arbačiauskas (Gamtos tyrimų centras, gamtos mokslai, ekologija ir aplinkotyra); dr. Laima Blažytė-Čereškienė (Gamtos tyrimų centras, gamtos mokslai, biologija); prof. dr. Olavi Kurina (Estijos gyvybės mokslų universitetas, gamtos mokslai, zoologija); dr. Norbertas Noreika (Gamtos tyrimų centras, gamtos mokslai, biologija); prof. dr. Virginijus Sruoga (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, zoologija).

Lietuvoje miškų plotai užima apie trečdalį šalies teritorijos, o neatsiejama jų dalis yra negyva mediena. Ji vis dažniau pripažįstama kaip pagrindinis miško ekosistemų natūralumo elementas, kuris yra būtinas siekiant sulėtinti ar sustabdyti biologinės įvairovės mažėjimą.
Bet kurioje savo gyvenimo ciklo stadijoje nuo irstančios ar negyvos medienos priklausomos rūšys vadinamos saproksilinėmis. Vabzdžiai yra viena pagrindinių saproksilinių organizmų grupių, kurioje didžiausia įvairove išsiskiria vabalai (būrys Coleoptera). Naudodami negyvą medieną ir jos sukuriamas mikrobuveines kaip maisto šaltinį, maitinimosi, vystymosi ar žiemojimo vietą, vabalai prisideda prie negyvos medienos skaidymo procesų bei maisto medžiagų cirkuliacijos miškų ekosistemose.
Buveinių heterogeniškumas yra svarbiausias veiksnys, lemiantis su negyva mediena susijusių vabalų įvairovę. Jį galima padidinti netiesiogiai – didinant negyvos medienos kiekį, arba tiesiogiai – naudojant įvairiomis savybėmis pasižyminčią negyvą medieną. Miškų kirtimai, medžių nykimas ir per mažas stambios negyvos medienos (virtuolių, rastų) kiekis miškuose kelia grėsmę saproksilinių vabalų populiacijoms visoje Europoje, įskaitant ir Lietuvą. Todėl šių organizmų tyrimai bei informacijos plėtra apie jų biologiją ir ekologiją yra itin svarbūs.
Šis darbas yra pirmasis išplėstinis tyrimas Lietuvoje, skirtas vabalų bendrijoms antros irimo stadijos (silpnai suirusios medienos, kurią dengia žievė) lapuočių medžių virtuoliuose analizuoti.

Aistė Lekoveckaitė 1

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos