Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (GMC) vyriausiajam mokslo darbuotojui dr. Patrick Pausch, dirbančiam ir Europos molekulinės biologijos laboratorijos (GMC-EMBL) partnerystės institute, skirta prestižinė Europos mokslo tarybos (European Research Council, ERC) dotacija pradedantiesiems mokslininkams.
1,5 mln. eurų parama leis įgyvendinti novatorišką mokslinių tyrimų projektą „Jumbo fagai transliaciniame enzimų moksliniame tyrime“ (angl. „Jumbo Phages in Translational Enzyme Research“, JUPITER). Ateinančius penkerius metus VU GMC-EMBL mokslininkas ir jo komanda tyrinės jumbo fagus – didelių bakterijas užkrečiančių virusų klasę, analizuos jų neištirtus genus ir galimą pritaikymą biotechnologijose.
Pažangios biotechnologijos
Jumbo fagai – tai virusai, kurių genomai yra iki dešimties kartų didesni už tipinių fagų genomus. Jumbo fagų įvairovė atrasta visai neseniai, o jų genai dar mažai tyrinėti, todėl supratimas apie jų biologiją ir galimą pritaikymą yra ribotas. JUPITER projekto tikslas – užpildyti šią spragą pritaikius naujovišką didelio našumo strategiją, skirtą nežinomų jumbo fagų genų funkcijoms nustatyti.
„Ši dotacija suteikia unikalią galimybę išplėsti mūsų žinias apie jumbo fagus. Manau, kad gali būti sukurta biotechnologiškai vertingų, novatoriškų molekulinių priemonių ir metodų“, – sako vyriausiasis mokslo darbuotojas.
Jo moksliniai tyrimai turėtų suteikti naujų įžvalgų apie tai, kaip jumbo fagai moduliuoja genetinę medžiagą ir užvaldo bakterijų šeimininkių genų raiškos mechanizmus. Šių procesų perpratimas galėtų lemti daug teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, įkvėpti kurti naujas antimikrobines medžiagas, ypač pajėgiančias kovoti su vaistams atspariomis bakterijomis. Be to, novatoriško genomo redagavimo priemonės galėtų būti plačiai pritaikomas įvairiose srityse – nuo genetinių ligų gydymo iki žemės ūkio kultūrų tobulinimo.
„Fagai yra nepaprastai įgudę perimti bakterijų ląstelių kontrolę. Tyrinėdami nepakankamai ištirtus genus, tikimės atrasti naujų mechanizmų ir funkcijų, kurios galėtų būti novatoriškai pritaikytos biotechnologijose“, – teigia vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. P. Pauschas.
Didesnė įvairovė – raktas į atradimus
Didelis jumbo fagų genomas turi daug genų, kurių funkcijos nėra žinomos ir kurie gali būti raktas į svarbius mokslo pasiekimus. „Jumbo fagai yra dideli bakterijas puolantys virusai, platus jų genų supratimas padės perprasti jų biologiją“, – aiškina mokslininkas.
Jis pažymi, kad terminas „jumbo“ yra kilęs iš garsaus didžiulio dramblio, vardu Jumbo – o dabar vartojamas kitiems dideliems daiktams, pavyzdžiui, plačiafiuzeliažiniams lėktuvams, apibūdinti.
Pagrindinis JUPITER projekto tikslas – plačiau sužinoti apie jumbo fagų įvairovę. Tai galėtų pagreitinti mokslinius atradimus ir atskleisti platesnį biologinių mechanizmų spektrą. Atlikdamas tyrimus, dr. P. Pauschas bendradarbiaus su žymiais VU mokslininkais dr. Eugenijumi Šimoliūnu ir dr. Dariumi Kazlausku ir suteiks galimybę įsitraukti tiek magistrantūros, tiek bakalauro pakopos studentams, taip prisidėdamas prie būsimų mokslo talentų ugdymo.
„Kartu su komanda planuojame tyrinėti Lietuvos aplinką, atrasti joje naujų fagų ir jų bakterijų šeimininkių. Ypač džiaugiuosi galėdamas tyrinėti aplinkos nišas visoje šalyje, kurioms anksčiau stigo dėmesio“, – sako vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. P. Pauschas.
Lietuva ir Vilniaus universitetas – gyvybės mokslų tyrimų centras
Dr. P. Pauscho gautas finansavimas – reikšmingas pasiekimas ne tik visam VU, bet ir Lietuvai. Ši dotacija yra viena reikšmingiausių Europos mokslinių tyrimų finansavimo galimybių, teikiamų pradedantiesiems mokslininkams. 2024 m. dėl Europos mokslo tarybos dotacijų pradedantiesiems mokslininkams buvo gauta 3500 paraiškų, o po dviejų atrankos etapų finansavimas paskirtas tik 495 paraiškoms. Šis finansavimas skiriamas mokslininkams, daktaro laipsnį įgijusiems prieš 2–7 metus.
„Gauti Europos mokslo tarybos finansavimą pradedantiesiems mokslininkams yra unikali galimybė, nes tokio masto dotacijos, kuriomis finansuojami didelės rizikos ir didelės naudos moksliniai tyrimai, yra gana retos. Norint sėkmingai įgyvendinti ERC projektą, reikalinga ypatinga dermė tarp pagrindinio tyrėjo, komandos narių ir jų institucijos. Dar vienos ERC dotacijos gavimas vėl įrodo, kad Vilniaus universitetas, jo mokslininkai ir Lietuva yra Europos mokslinių tyrimų lyderiai“, – apibendrino vyriausiasis mokslo darbuotojas dr. P. Pauschas.
Šiemet net dviem VU dirbančių tyrėjų projektams buvo suteiktas Europos mokslo tarybos finansavimas. Be dr. P. Pauscho, dar viena dotacija buvo skirta Fizikos fakulteto profesoriui dr. Mantui Šimėnui. Iki šiol vienintelę Lietuvoje ERC dotaciją pradedantiesiems mokslininkams buvo gavęs VU GMC tyrėjas dr. Stephenas Knoxas Jonesas.