Sidebar

Už puikius mokymosi rezultatus ir aktualius tyrimus, kurie jungia mikrobiologijos ir aplinkosaugos sritis, vienkartinės prof. Karolio Jankevičiaus stipendijos paskirtos Mikrobiologijos bakalauro studijų programos III kurso studentei Indrei Čepaitei ir Mikrobiologijos magistro studijų programos I kurso studentui Modestui Katauskiui. Stipendija įsteigta įsteigta UAB „GVT LT“.

Modesto Katauskio mokslinis darbo projektas „Iš Kazokišių sąvartyno išskirtų izoliatų ir Pseudomonas aeruginosa bioplėvelės formavimas ant mikroplastiko dalelių skirtingomis sąlygomis“ (darbo vadovė prof. dr. Eglė Lastauskienė) aktyviai prisideda siekiant suprasti mikroplastiko ir mikroorganizmų sąveiką ir kokią įtaką tai gali turėti žmogaus gerovei.
Mikroplastiko tarša vis didėja kartu su augančia plastiko gamyba, jis aptinkamas vandens, oro, sausumos ekosistemose, o kartu ir jose gyvenančiuose makroorganizmuose, įskaitant žmogų. Jis taip pat gali prisidėti prie mikroorganizmų formuojamų bioplėvelių, kaip paviršius prie kurio jie prisikabina ir gali formuoti savas bendrijas.

Dėl bioplėvelės suteikiamo fizinio barjero, jos struktūroje esančių ląstelių padidėjusios tarpląstelinės komunikacijos, išaugusio ląstelių kiekio, stebimas imuninio atsako efektyvumo sumažėjimas, pasunkėjusi infekcinių ligų eiga, padidėjęs mikroorganizmų atsparumas antimikrobinėms medžiagoms. Nors tyrimų, susijusių su bakterijų bioplėvelių formavimu ant mikroplastiko daugėja, visgi šis tyrimų objektas gana naujas, reikalaujantis išsamių papildomų tyrimų platesniam supratimui apie galimas rizikas.

„Gavęs šią stipendiją esu dar labiau užtikrintas, kad esu teisingame kelyje, mano atliekami tyrimai aktualūs šių dienų problematikai, o pats darbas pastebėtas ir įvertintas. Jaučiuosi dar daugiau motyvuotas tęsti eksperimentus ir siekti užsibrėžtų tikslų mokslinėje srityje“, – sako Modestas Katauskis.

20240626 Cepaite  20240626 Katauskis 

Indrė Čepaitė, rengianti baigiamąjį bakalauro darbą tema „Melsvabakterių pigmentai ir antioksidaciniu aktyvumu pasižymintys bioaktyvūs junginiai“ (darbo vadovė dr. Jūratė Karosienė, Gamtos tyrimų centras, Algologijos ir mikroorganizmų ekologijos laboratorija) taip pat džiaugiasi: „Labai malonu, kad mano darbas buvo pastebėtas. Ši stipendija man yra nuostabus įvertinimas už įdėtas pastangas ir motyvacija tęsti tyrimus šioje srityje“.

Melsvabakterės – fotosintetinančių, vandens žydėjimus sukeliančių prokariotinių organizmų grupė – sintetina daugybę pigmentų ir biologiškai aktyvių komponentų, pasižyminčių antioksidaciniu aktyvumu. Iš melsvabakterių biomasės išskirti bioaktyvūs junginiai yra puiki alternatyva sintetiniams junginiams, kuriuos galima pritaikyti panaudojimui įvairiose biotechnologijų pramonės šakose. Kursinio darbo metu gauti rezultatai atskleidžia gamtinės melsvabakterių biomasės potencialą tapti vertingu šaltiniu biologiškai aktyvių junginių gavybai, o optimizuoti metodai bus naudojami tolimesniuose tyrimuose.

 

Prof. Karolio Jankevičiaus stipendija įsteigta 2011 m., siekiant skatinti Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro gabius studentus siekti geresnių studijų rezultatų bei karjeros mikrobiologijos ir biotechnologijos mokslų srityje. Kasmet pavasario semestre skiriamos dvi vienkartinės stipendijos Mikrobiologijos studijų programų studentams: I pakopos bakalauro studijų 6 semestro studentui ir II pakopos magistro studijų 2 semestro studentui už geriausius studijų ir mokslo rezultatus. Ankstesnių stipendininkų sąrašą galima rasti čia: https://www.gmc.vu.lt/studijos/stipendijos#visi-k-jankeviciaus-stipendijos-gavejai

Prof. Karolis Jankevičius, buvęs ilgametis Botanikos instituto direktorius, visą savo gyvenimą skyrė mokslui ir aplinkosaugai. VšĮ „Grunto valymo technologijos“ ir prof. K. Jankevičiaus bendro darbo rezultatas – iš viso 18 patentų aplinkos, biotechnologijos ir biomedicinos klausimais. Jo darbai buvo pristatyti konkurse „Lietuvos metų gaminys“ ir apdovanoti aukso medaliais. Be to, su bendraautoriais parengta ir išleista monografija „Aplinkos biologinis valymas“ (2003), „Aplinkosaugos terminų žodynas“ (2000), „Ekologijos terminų aiškinamasis žodynas“ (2008), „Naftos ir kitų aplinką teršiančių medžiagų biodegradacija. Teorija ir praktika“, užsienio moksliniuose žurnaluose paskelbti straipsniai biotechnologijos klausimais. Lietuvos pramonininkų konfederacija 2007 m. prof. K. Jankevičiui suteikė Profesijos riterio garbės vardą. Šiuo metu stipendiją skiria UAB „GVT LT“.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos