Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslo daktarų gretas papildė dr. Evelina Kazlauskė. Apgynus disertaciją „Funkcionalizuotų apkonvertuojančių nanodalelių kaupimosi ir pasiskirstymo ląstelėse tyrimai“ jai buvo suteiktas biofizikos mokslo krypties daktarės vardas. Sveikiname!

Disertacijos mokslinis vadovas Nacionalinio vėžio instituto mokslininkas prof. habil. dr. Ričardas Rotomskis.

Disertacijos mokslinis konsultantas yra Nacionalinio vėžio instituto mokslininkas dr. Vitalijus Karabanovas.

Gynimo tarybos pirmininkas – prof. dr. Osvaldas Rukšėnas (VU GMC), nariai: prof. dr. Aidas Alaburda (VU GMC), dr. Agata Mlynska (Nacionalinis vėžio institutas), dr. Lina Mikoliūnaitė (VU Chemijos ir geomokslų fakultetas) ir dr. Vladimir Sivakov (Leibnico institutas, Vokietija).

Disertacijos anotacija:

Apkonvertuojančios nanodalelės - tai puikus biomedicininiams tikslams pasitelkiamas įrankis, kuris ir gali būti panaudojamos tiek vėžio diagnostikoje, tiek terapijoje. Siekiant padidinti šių nanodalelių biosuderinamumą bei geresnį patekimą į vėžines ląsteles, reikia modifikuoti nanodalelių paviršių atitinkamais paviršiaus dangalais. Be to, paviršiaus dangalas turi įtakos baltyminio vainiko formavimuisi aplink dalelę, kuris yra paveikus vėžinių ląstelių endocitozės mechanizmams ir viduląsteliniam dalelių pasiskirstymui. Šio darbo tikslas yra ištirti skirtingą paviršiaus dangalą turinčių apkonvertuojančių nanodalelių sąveiką su vėžinėmis ląstelėmis, bei ištirti nanodarinių kaupimosi ląstelėse mechanizmus. Atlikus tyrimus nustatyta, kad retųjų žemių metalų apkonvertuojančios nanodalelės, dengtos skirtingais dangalais, yra biosuderinamos, baltyminis vainikas pagerina nanodalelių koloidinį stabilumą, paviršiaus dangalai turi įtakos kaupimosi ląstelėse dinamikai. Ląsteliniam kaupimuisi įtakos taip pat turi tiek ląstelių paviršiaus proteoma, tiek baltyminio vainiko, susidarusio aplink nanodaleles, sudėtis. Be to, buvo pastebėta, kad polietilenglikolio kiekis nanodarinių paviršiaus modifikacijose yra svarbus faktorius kaupimuisi vėžinėse ląstelėse. Didesnis polietilenglikolio kiekis nanodalelių padengime tiesiogiai koreliuoja su didesne kaupimosi dinamika ląstelėse.