Sidebar

Rugpjūčio 7 d. Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis Vyriausybėje pasveikino studijoms užsienyje skirtų stipendijų „Kitas šimtas“ laimėtojus. Tarp jų – Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) magistrė Augustė Vadišiūtė, dirbanti dr. Urtės Neniškytės grupėje.

 „Beveik visos mūsų kaimyninės šalys turi fondus, kurie remia studentus. Lietuva to iki šiol neturėjo, tačiau tokie fondai labai reikalingi. Mano studijos truks trejus arba ketverius metus, o jų kaina yra didelė. Gauta stipendija padengs apie 60–80 proc. visos studijų kainos“, – džiaugiasi perspektyvi jaunoji mokslininkė. Ji sako, kad doktorantūros studijas fiziologijos, anatomijos ir genetikos srityje Oksfordo universitete pasirinko dėl patikusio projekto, kurį pasiūlė rengti būsimas darbo vadovas dr. Zoltanas Molnaras. Tai buvo sritis, kurioje A. Vadišiūtė norėjo darbuotis.

Jos projektas susijęs su smegenų žievės vystymosi mechanizmų tyrimais ir sąsajomis su tokiais sutrikimais kaip autizmas, šizofrenija ir disleksija. Jaunoji mokslininkė sieks suprasti minėtų ligų priežastis per smegenų žievės vystymosi prizmę esant sutrikusiam žievės neuroninio tinklo formavimuisi.

2015 m. vasario–rugpjūčio, 2016 m. kovo–rugsėjo mėnesiais ir šių metų liepą A. Vadišiūtė buvo išvykusi į mokslines stažuotes viename iš Europos molekulinės biologijos laboratorijos (EMBL) padalinių, esančų Italijoje, Monterotonde. 2016 m. A. Vadišiūtės stendinis pranešimas „Neuronų ir mikroglijos sąveika: fosfatidilserino reikšmė sinapsiniam genėjimui“ VIII Lietuvos neuromokslų asociacijos konferencijoje pateko tarp trijų geriausių, 2017 m. toje pačioje konferencijoje ir 2018 m. gyvybės mokslų konferencijoje „Vita Scientia“ stendinis pranešimas „Pažangi 3D vaizdų analizė ir mašininis mokymasis mikroglijos ląstelių įvertinimui besivystančiame hipokampe“ laimėjo I vietą. VU GMC tyrėja yra tarp šių metų pradžioje žurnale „Nature Communications“ publikuoto straipsnio „Microglia Remodel Synapses by Presynaptic Trogocytosis and Spine Head Filopodia Induction“ bendraautorių.

Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija stipendijoms skyrė 100 tūkst. eurų. Papildomai 140 tūkst. eurų skirta iš Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimui suplanuotų lėšų vienerių metų studijoms finansuoti. Iš viso į stipendiją pretendavo 54 kandidatai. Nemaža jų dalis kreipėsi dėl paramos studijoms Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose, JAV, Kinijooje, Prancūzijoje, Kanadoje, Švedijoje, Vokietijoje. Stipendija „Kitas šimtas“ paskirta 15 būsimų ar jau esamų studentų.

Konkursas paramai studijoms užsienyje mūsų šalyje organizuotas pirmą kartą. Juo valstybė siekia paremti į geriausias pasaulio aukštąsias mokyklas įstojusiųjų (pakviestųjų studijuoti) ar jau studijuojančiųjų jose ir pasiryžusiųjų po mokslų grįžti dirbti į Lietuvą studijas. Kitąmet stipendijoms numatyta skirti 300 tūkst. eurų. Be to, įvairios organizacijos ar įmonės taip pat kviečiamos prisidėti skirdamos tikslinį finansavimą. Stipendiją „Kitas šimtas“ gavęs asmuo įsipareigoja trejus metus po studijų baigimo dirbti Lietuvoje.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos