Gyvybės mokslų srityje, kurioje inovacijos yra ne tik sėkmės pagrindas, bet ir būtinybė, nuolat kyla naujų iššūkių. Įmonėms dažnai trūksta ne tik techninių ar mokslinių sprendimų, bet ir tarpdisciplininio bendradarbiavimo, kuris yra būtinas biotechnologijų, medicinos prietaisų kūrimui bei kitų sudėtingų problemų sprendimui. Prie tokių iššūkių sprendimo prisideda tokios iniciatyvos, kaip biohakatonai. Vienas jų – „Biospark – Hack the Future of Biotech“, suvienijęs gyvybės mokslų studentus, mokslininkus ir verslo atstovus, – gruodžio 2–4 dienomis vyko naujajame Vilniaus universiteto Medicinos mokslų centre. Šį renginį organizavo „The COINS 2025“ ir „BSV Ventures“, o prie jo prisidėjo ir Nacionalinis vėžio institutas (NVI), kuris pristatė vieną iš renginio iššūkių.
Inovacijų ir bendradarbiavimo erdvė
Trijų dienų renginys apėmė paskaitas, dirbtuves ir mentorystės sesijas, kurios skatino dalyvių kūrybiškumą ir gilinosi tiek į mokslinius tyrimus, tiek į verslo procesus. Renginį atidarė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. dr. Dalius Jatužis, „The COINS 2025“ vadovė Aistė Židonytė ir „BSV Ventures“ atstovė Eglė Jašinskaitė.
Pirma renginio diena buvo skirta moksliniams tyrimams ir iššūkių analizei. NVI medicinos fizikos skyriaus vedėjas dr. Jonas Venius pristatė instituto pateiktą iššūkį, o mentoriai, tokie kaip Gyvybės mokslų centro mokslininkai dr. Stephen Jones, Miglė Gabrielaitė ir NVI spindulinio gydymo skyriaus vedėjas ir onkologas dr. Juras Kišonas ir kiti dalijosi savo įžvalgomis.
Antrąją dieną dalyviai gilinosi į strategijų vystymą ir rinkų analizę. Pranešimus šiomis temomis skaitė investicijų specialistas Erik Bhullar, „BSV Ventures“ analitikas Jokūbas Karnauskas ir kiti ekspertai. Diskusinio formato pokalbyje dalyvavo Gyvybės mokslų centro jaunesnysis mokslininkas Jonas Juozapaitis ir Eglė Jašinskaitė. Dirbtuvių metu dalyvius konsultavo mentoriai iš įvairių sričių, įskaitant „Allergomedica“ vadovą Tautvydą Gylį, „BranchyDOSE“ bendraįkūrėją Neringą Šeperienę, „CoInvest Capital“ investicijų vadovą Matą Ramanauską, „Psylink“ vadovę Laurą Martinkutę-Korsakovą bei „Delta Biosciences“ bendraįkūrėją Dominyką Milašių. Šie specialistai padėjo dalyviams geriau suprasti rinkos specifiką ir išgryninti verslo idėjas.
Paskutinę renginio dieną komandos pristatė galutinius savo idėjų sprendimus, kuriuos vertino speciali komisija. Vertinimo komisijoje dalyvavo fondo „The Ella Fund“ įkūrėja Erin-Gainer Grigaliūnaitė, „Caszyme“ verslo plėtros vadovas Donatas Staniulis, „DigitalDX“ asocijuota partnerė Amit Goldman bei Fizinių ir technologijos mokslų centro Inovacijų ir technologijų skyriaus vadovas Karolis Stašys.
Nugalėtojai ir apdovanojimai
Nugalėtojų vardą pelnė komanda „Senso Life“, kuriai suteikta galimybė dalyvauti „BSV Ventures“ startuolių inkubavimo programoje ir pretenduoti į finansavimą iki 15 000 €. Tuo tarpu Nacionalinio vėžio instituto atstovai apdovanojo komandą „Plexus“ kaip geriausiai įvykdžiusią jų pateiktą iššūkį – jiems buvo suteikta unikali proga stebėti inovatyvaus roboto atliekamą operaciją ir patiems jį išbandyti. „The COINS“ įsteigtą prizą – keturių dienų kvietimus į tarptautinę konferenciją, vyksiančią kovo 17–20 dienomis, – laimėjo komanda „Splice Girls“.
Dalyvių įspūdžiai
Po apdovanojimų ceremonijos vykusios tinklaveikos metu dalyviai dalijosi įspūdžiais apie labiausiai patikusias renginio akimirkas. Štai keletas komandų atsiliepimų (komandų pavadinimai buvo sugalvoti renginio metu):
„Senso Life“:
„Labai patiko renginio programa, ypač tai, kaip galima tiek daug perteikti vos per 60 sekundžių. Pranešėjai buvo itin profesionalūs ir susikaupę – tokio lygio paskaitų universitete negausi. Esame sužavėti, kad studentai sugeba organizuoti tokio aukšto lygio renginius, skirtus jaunimui. Tai tikrai įkvepia dalyvauti ir kituose renginiuose.“
„Plexus“:
„Į renginį atvykome neturėdami konkrečios idėjos – tiesiog norėjome prasmingai praleisti laiką ir pamatyti, ką galime nuveikti. Mūsų tikslas buvo priimti iššūkį, sukurti gerą projektą ir įgyti patirties. Smagiausia, kad visi komandos nariai buvo iš skirtingų sričių – fizikos, medicinos, genetikos ir molekulinės biologijos. Ši įvairovė tapo mūsų stiprybe. Labai patiko paskaitos ir dirbtuvės, kurios įkvėpė bei suteikė vertingų įžvalgų. Diskusijos su mokslininkais padėjo išgryninti idėją, o pats renginys buvo ne tik prasminga patirtis, bet ir puiki galimybė tobulėti.“
„Splice Girls“:
„Profesionalios dirbtuvės suteikė gyvybės mokslų studentams galimybę geriau pažinti savo specialybės verslo aspektus, įveikti baimes, suprasti emocijas ir tinkamai jas perteikti komandai. Taip pat tai unikali proga bendrauti su patyrusiais mentoriais, kurie dalijasi vertingais patarimais. Rekomenduojame dalyvauti tokiuose renginiuose – jie padeda išeiti iš komforto zonos, įgyti naujų žinių ir atrasti kūrybiškus problemų sprendimo būdus.“
„Novae Aetatis Biotech“:
„Pitchingo dirbtuvės (aut. pastaba: pičinimas – tai trumpas idėjos ar projekto pristatymas verslo kontekste) buvo ypač naudingos. Renginio vedėjai buvo reiklūs, bet tai padėjo išlipti iš komforto zonos ir pasitempti. Per dvi dienas sužinojome daug apie robotinę mediciną – sritį, apie kurią iki šiol nebuvome daug galvoję.“
Daugelis dalyvių renginį vertina kaip pradžią. Splice Girls paskelbė gavusios laboratorijos vadovų pritarimą toliau plėtoti savo idėją, o Senso Life planuoja tęsti savo projekto vystymą ir siekti patekti į „BSV Ventures“ akseleratoriaus programą.
Inovacijų ateitis
„Biospark“ tapo puikiu pavyzdžiu, kaip mokslo ir pramonės bendradarbiavimas gali prisidėti prie globalių iššūkių sprendimo. Organizatoriai tikisi, kad tokio pobūdžio biohakatonai taps dažnesne praktika, skatinančia inovacijas ir stiprinančia Lietuvos gyvybės mokslų sektorių. „Visi turime idėjų, kurias apmąstome, bet neįgyvendiname. Tačiau būtent hakatonai suteikia laiką, erdvę ir suburia komandą tikslinėms problemoms spręsti“, – sakė Gyvybės mokslų centro mokslininkė dr. Miglė Tomkuvienė.