Algirdas Žalimas apgynė disertaciją „Molekuliniai ir klinikiniai inkstų vėžio prognozės rodikliai“ ir jam buvo suteiktas biologijos mokslo krypties daktaro laipsnis.

Šios disertacijos mokslinė vadovė – VU GMC prof. dr. Sonata Jarmalaitė.

Disertacijos gynimo tarybai pirmininkavo prof. dr. Rūta Navakauskienė (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biochemija); prof. habil. dr. Juozas Rimantas Lazutka (Vilniaus universitetas, gamtos mokslai, biologija); doc. dr. Dalia Barsyte-Lovejoy (Toronto universitetas, Kanada, gamtos mokslai, biologija); prof. dr. Tomas Poškus (Vilniaus universitetas, medicinos ir sveikatos mokslai, medicina); prof. dr. Arūnas Želvys (Vilniaus universitetas, medicinos ir sveikatos mokslai, medicina).

Tyrime pateikiama moksliškai pagrįsta informacija apie mažų inkstų navikų aktyvaus stebėjimo onkologinį saugumą, įvardinami agresyvaus inkstų vėžio prognostiniai faktoriai, galintys padėti gydytojui urologui pasirinkti tinkamą gydymo taktiką. Darbe įvertinta epigenetinių žymenų prognostinė vertė, nustatant agresyvias inkstų vėžio formas, numatant greitą naviko didėjimą. Mūsų žiniomis, šiame tyrime pirmą kartą buvo analizuojamas DNR metilinimas mažus inkstų navikus turinčių pacientų šlapimo mėginiuose ir parodyta galimybė jį pritaikyti kaip neinvazinį įrankį aptinkant mažus (iki 4 cm skersmens) piktybinius navikus. Mūsų turimais duomenimis, tyrimai, kuriuose vertinti klinikinių duomenų, tokių kaip: nutukimo, rūkymo, padidinto arterinio kraujospūdžio, metabolinio sindromo, dislipidemijos ar paciento psichoemocinės būsenos įtaka mažų, stebimų inkstų navikų progresijai t.y. sparčiam naviko augimui, iki šiol nebuvo atlikti.

Atsižvelgiant į didelius mirtigumo rodiklius Lietuvoje, svarbu išsiaiškinti užleisto inkstų vėžio priežastis, valdymo būdus, tame tarpe įvykus metastazavimui stebimų pacientų dėl mažų inkstų navikų grupėje, bei įvertinti išplitusios ligos gydymo efektyvumą. Darbe, vieno klinikinio centro pavyzdžiu analizuojamas išplitusiu inkstų vėžiu sergančių pacientų atsakas į sisteminį gydymą vertinant geros ir vidutinės rizikos prognostines grupes.

Algirdas Žalimas