Vilniaus Universiteto, Gyvybės mokslų centro, Augalų genetikos laboratorijos dr. Jurgita Butkuvienė kartu su kolegomis iš VU Botanikos sodo dr. Donatu Naugžemiu ir Gamtos tyrimų centro Floros ir geobotanikos laboratorijos dr. Zofija Sinkevičiene, paskelbė publikaciją žurnale „Aquatic Botany“, kuriame įrodyta plūdės Potamogeton × vilnensis rūšies prigimtis.

Šią rūšį 1961 metais Mažojo Gulbino ežere (Vilniaus m.) aptiko profesorius Vytautas Galinis. Apie šią, jam neįprastą plūdės genties rūšį 1963 metais jis paskelbė publikaciją (V. Galinis. Keletas naujų Potamogeton formų ir hibridų Lietuvos TSR floroje. Lietuvos TSR Aukštųjų mokyklų mokslo darbai Biol, 3 (1963), pp. 97-108). Nepaisant to, Potamogeton × vilnensis nebuvo laikoma atskira rūšimi, nes iki dabar nebuvo tinkamai aprašyta ir publikuota.
Paskelbtoje publikacijoje „Molecular evidence for the origin of the little-known hybrid Potamogeton ×vilnensis“ pateikiama lyginamoji morfologinė, anatominė ir molekulinė analizė. Publikacijoje naudojami tiek senieji VU herbariume esantys profesoriaus V. Galinio surinkti pavyzdžiai tiek ir naujai surinkta medžiaga, iš to pačio ežero (Mažojo Gulbino). Publikacijoje molekuliniais ir morfologiniais metodais įrodyta Potamogeton × vilnensis taksonominė tapatybė, pateikiami skirtumai nuo panašių plūdės genties atstovų. Labai džiaugiamės, kad rūšies epitetas vilnensis pasirinktas įamžinti Vilniaus miestą ir yra vienas iš nedaugelio organizmų, turinčių tokį pavadinimą.

Straipsnio nuoroda https://bit.ly/4ejEsIy