Kas mes
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centras (VU GMC) oficialiai atidarytas 2016 m. kovo 15 dieną. Pirmieji mokslininkai ir studentai pastate įsikūrė jau 2016 m. sausį. VU GMC jungia VU Biochemijos, VU Biotechnologijos institutus ir buvusio VU Gamtos mokslų fakulteto biologines katedras.
VU GMC yra herbariumas, Zoologijos muziejus;
VU GMC atviros prieigos principu veikia 9 biotechnologijų ir molekulinės medicinos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centrai.
ES finansuojamo projekto dėka Vilniaus universitetas turėjo galimybę pastatyti pažangiausią gyvybės mokslų švietimo ir mokymo centrą, kuriame taip pat vykdomi inovatyviausi tyrimai biochemijos ir susijusiose srityse. 2016 m. duris atvėręs centras šiuo metu talpina per 1400 žmonių. Iš jų 910 - bakalauro ir magistrantūros studentų, 124 doktorantus, per 300 darbuotojų.
Gyvybės mokslų centro įkūrimas visiškai pakeitė gyvybės mokslų tyrimų aplinką visame Baltijos regione, suteikdamas Vilniui lyderiaujančias pozicijas. Visų pirma, GMC įgalino mokslinių tyrimų bendruomenę ir labai paskatino tyrėjus dalyvauti svarbiuose visuomeniniuose ir ekonominiuose iššūkiuose, įgyvendinti „atviro mokslo“ kultūrą ir prisidėti prie piliečių gerovės.
Įkūrus GMC, savo jėgas apjungė talentingiausi įvairių sričių mokslininkai. Pavyzdžiui, centre dirba Kavli premijos laureatas, prof. V. Šikšnys, „L'Oréal Baltic” programos „Moterims moksle“ programos stipendijų laimėtojos dr. U. Neniškytė, dr. R. Budvytytė. Į GMC atvyksta ir aukščiausio lygio užsienyje studijas baigę ir įvairių šalių aukštosiose mokyklose dirbę lietuvių tyrėjai.
GMC suteikė galimybę darbuotojams bei studentams naudotis pažangiausia įranga.
Nepaprastai svarbus GMC bendradarbiavimas su pramonės sektoriumi. GMC įkurtas bioinkubatorius leidžia pradėti veiklą startuoliams, kurie jame įsikuria. Biologinio inkubatoriaus buvimas taip pat padeda įkvėpti studentus ir tyrėjus, kurie skatinami ieškoti komercinių taikymo metodų jų sukurtoms technikoms ir technologijoms.
Vis daugiau mokslinių tyrimų ir technologijų projektų vykdomi bendradarbiaujant su pramonės sektoriumi, o įvairios technologijos, sukurtos ir patentuotos mokslinių tyrimų grupių GMC, yra licencijuojamos privačių įmonių.
VU GMC nepaprastai glaudžiai bendradarbiauja ir su JAV bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ valdoma Lietuvos medicinos ir mokslo įrangos gamintoja „Thermo Fisher Scientific Baltics“. Šios kompanijos atstovybės įsikūrimas ir veikla Vilniuje nepaprastai glaudžiai susijęs su GMC, nes GMC ruošia aukščiausios kvalifikacijos specialistus, dalis kurių labai sėkmingai įsidarbina šioje kompanijoje.
Misija ir vizija
Gyvybės mokslų centro misija – kurti ir plėtoti gyvybės mokslų ekosistemą Vilniaus universitete ir Lietuvoje vykdant tarptautiniu lygiu konkurencingą mokslą ir studijas, ugdant naujas mokslininkų ir inovatorių kartas.
Gyvybės mokslų centro vizija - būti vienoje gretoje su geriausiais Europos gyvybės mokslų centrais.
Strateginiai prioritetai
- Tapti neatskiriama Europos gyvybės mokslų bendruomenės dalimi: vykdyti tarptautiniu lygiu konkurencingą mokslą ir studijas.
- Stiprinti Lietuvos gyvybės mokslų potencialą: prisidėti prie gyvybės mokslų ekosistemos plėtros šalyje.
- Motyvuoti Gyvybės mokslų centro bendruomenę: gerinti darbo ir studijų sąlygas.
GMC pastatas Saulėtekyje
Pastatas išsiskiria ląstelių konjunktūrą primenančiu eksterjeru, gamtos įkvėptomis tekstūromis, ryškiomis linijomis bei tvarka.
VU GMC projektas prestižinio architektūros žurnalo „ArchDaily“ konkurse nominuotas geriausio 2017 m. kultūros objekto kategorijoje.
VU GMC architektų komanda: Gintaras Čaikauskas, Miroslav Šejnicki, Virginija Venckūnienė ir Vytenis Raugala. Projektui vadovavo VU profesorius Juozas Rimantas Lazutka.
Faktai ir skaičiai
- pastato plotas – 24 tūkst. kv. m.;
- įrengtos 24 auditorijos, 10 mokomųjų mokslinių laboratorijų, 3 kompiuterių klasės, 23 moderniausia įranga aprūpintos atviros prieigos mokslinės laboratorijos, savarankiškoms studijoms skirtos darbo vietos.
Partnerystė su EMBL
EMBL - pirmaujantis gyvybės mokslų tyrimų laboratorinis centras pasaulyje, kurį sudaro penki padaliniai Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Ispanijoje, Prancūzijoje ir Italijoje. Pagrindinė EMBL būstinė yra Heidelberge (Vokietija). EMBL centruose sutelkta moderniausia gyvybės mokslų tyrimų įranga ir infrastruktūra, reikalinga tarptautiniu mastu konkurencingiems tyrimams ir inovacijoms.
Lietuvai tapus šios organizacijos nare, mūsų šaliai šioje mokslo organizacijoje atstovauja VU GMC. Tai rodo didelį tarptautinį pasitikėjimą GMC veikla ir jo tyrėjų pasiekimų vertinimą aukščiausiu lygiu
2020 m. rugsėjo 8 d. elitinės Europos molekulinės biologijos laboratorijos generalinė direktorė prof. Edith Heard pasirašė susitarimą su Vilniaus universitetu (VU) dėl Partnerystės instituto VU Gyvybės mokslų centre steigimo. Naujajame analogų Lietuvoje neturinčiame institute dirbs šešios aukšto lygio tarptautinės tyrėjų grupės, plėtosiančios ir stiprinsiančios genų redagavimo technologiją.
Daugiau apie GMC EMBL partnerystės institutą